Ten wyjątkowy przysmak zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Restauracje oferujące wyśmienite sushi są obecne w każdym dużym mieście, a coraz śmielej wkraczają tez na mniejsze rynki. Czy wiecie, że to pyszne danie możecie przygotować we własnej kuchni? Wymaga to pewnej wprawy i wiedzy, ale pierwsza próba jest zawsze najtrudniejsza. Co dodać do sushi, żeby smakowało jak przyrządzone w Japonii? Poniżej znajdziecie garść praktycznych wskazówek.

Kuchnia japońska uchodzi za najzdrowszą. Poza walorami odżywczymi, miłośnicy orientalnych pyszności doceniają także ich wyśmienity smak. Nic dziwnego, bo w kwestii przygotowania prawdziwej uczty z dosłownie kilku prostych składników, Japończycy nie mają sobie równych. Przykładem niech będzie sushi – koronny specjał kuchni japońskiej. Przygotowanie tej wyśmienitej potrawy wymaga pewnej wprawy, ale dla chcącego nic trudnego.

Co jest potrzebne do sushi?

Kuchnia japońska w dużej mierze opiera się o ryż, świeże ryby, owoce morza, warzywa i jadalne rośliny wodne. Można więc śmiało stwierdzić, że sushi jest absolutną kwintesencją tamtejszej tradycji kulinarnej, bo ta wyśmienita potrawa składa się ze wszystkiego, co w kuchni orientalnej jest najlepsze.

Składniki, które powinny znaleźć się w sushi, to:

  • ryż – jedna z kluczowych części składowych prawdziwego sushi. Warto wiedzieć, że w tradycji japońskiej, przygotowanie ryżu ma wymiar niemal rytualny. Do przygotowania tej potrawy nadają się tylko odmiany krótkoziarniste, które ugotowaniu kleją się i pozwalają łatwo formować;
  • nori – pod tą orientalnie brzmiącą nazwą kryją się algi morskie w formie mocno sprasowanych, cieniutkich niczym pergamin arkuszy. Charakteryzują się słonawym smakiem, w którym wyraźnie dominują typowo morskie nuty. To sprawia, że ten dodatek doskonale komponuje się z owocami morza i rybami;
  • ryby – mimo że powstaje coraz więcej bezmięsnych odmian tej potrawy, prawdziwe sushi nie obejdzie się bez ryb. Jakie gatunki nadają się do przygotowania tego orientalnego specjału? Najlepszy wybór to ryby morskie. Najczęściej korzysta się z mięsa pozyskanego od łososia oceanicznego i tuńczyka. Wyśmienicie sprawdzi się też węgorz, halibut, dorsz i makrela;
  • owoce morza – to kolejny popularny dodatek do sushi. Dobrym wyborem będą ośmiorniczki, krewetki, a nawet przegrzebki;
  • warzywa – to obowiązkowy składnik tej potrawy. Do przygotowania sushi można wykorzystać warzywa świeże i marynowane. Warto wziąć pod uwagę rzodkiew, japońską rzepę, por, sałatę, marchew, ogórek, paprykę i włókna marynowanej tykwy;
  • wasabi – to japoński chrzan o mocno pikantnym smaku. Można go wykorzystać w dwojaki sposób: jako dodatek do potrawy lub jako element składowy poszczególnych kawałków sushi;
  • sos sojowy – sos będący produktem fermentacji soi i pszenicy to jedna z najważniejszych przypraw w japońskiej kuchni, więc nie jest specjalnie zaskakujące, że to obowiązkowy dodatek do sushi;
  • ocet ryżowycharakteryzuje się jasnym kolorem i dość łagodnym, lekko słodkim smakiem. Jest nieodłącznym elementem zaprawy do ryżu, który nie ma żadnego zamiennika;   
  • gari – czyli cienkie plasterki imbiru marynowanego. W rytuale spożywania sushi, odgrywa niezwykle istotną rolę. Zadaniem tego dodatku jest oczyszczenie kubków smakowych. Właśnie dlatego gari zjada się między kolejnymi kawałkami sushi.

Pamiętajcie, w kwestii jakości produktów użytych do jego przygotowania, sushi nie toleruje żadnych kompromisów. Jeżeli którykolwiek ze składników będzie, mówiąc wprost, kiepski, z całą pewnością nie uda się tego zamaskować.

Co dodać do sushi robionego w domu?

Wymienione wyżej produkty pozwolą przygotować wyśmienite sushi. Warto jednak pamiętać, że ta wyśmienita potrawa daje szerokie możliwości w kwestii doboru składników. To sprawia, że przy odrobinie wyobraźni można uzyskać niesamowity efekt. Do domowego sushi możecie dodać: tempurę, surimi, sezam i majonez tamago. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed eksperymentowaniem, tym bardziej, że efekt kuchennych zabaw może być zaskakująco dobry. Najlepszym tego przykładem jest sushi z serkiem śmietankowym typu Philadephia, które smakuje po prostu obłędnie! Owoce? Świetny pomysł! Mango, awokado, a nawet arbuz sprawdzą się wyśmienicie.

AdobeStock

Jaki ryż do sushi?

Warto pamiętać, że ryż jest najważniejszym składnikiem sushi. Wcześniej wspomnieliśmy, że należy brać pod uwagę wyłącznie odmiany krótkoziarniste. Które z nich będą najlepszym wyborem?

Prawdopodobnie nikogo to nie zaskoczy, ale do przygotowania sushi najlepiej nadaje się ryż japoński. Najbardziej cenione są trzy odmiany:

  • koshihikari – najlepszy ryż do sushi, który charakteryzuje się wysoką lepkością i puszystą strukturą;
  • akitakomachi – charakteryzuje się właściwościami zbliżonymi do ryżu koshihikari;
  • sasanishiki – błyszczący ryż o miękkiej teksturze, który zachowuje swój smak nawet po przestudzeniu.

Sztandarowe japońskie gatunki nie są łatwo dostępne w polskich sklepach. Wynika to z faktu, że Japończycy przeznaczają na eksport tylko niewielką część swoich upraw. Jeżeli nie znajdziecie w swoim sklepie żadnego z wymienionych gatunków, poszukajcie ryżu typu japonica, który jest uprawiany także w Europie i świetnie nadaje się do przygotowania sushi.

Jak łączyć składniki w sushi?

Sushi to potrawa tradycyjna, ale warto wiedzieć, że najlepsi sushi masterzy kwalifikują ją jako danie kuchni fusion, w której eksperymenty są nie tylko dopuszczalne, ale wręcz wskazane. Oznacza to, że składniki sushi możecie komponować właściwie dowolnie i przez cały czas odkrywać nowe połączenia.

Popularne połączenia w sushi

Swoboda w łączeniu składników to duży atut sushi, ale na początkowym etapie przygody z tą potrawą, tak naprawdę niczego nie ułatwia. Jeżeli szukacie inspiracji, poniżej zamieszczamy kilka przykładowych połączeń składników nadzienia:

  • łosoś z marchewką, awokado i serkiem,
  • surimi z awokado i ogórkiem,
  • wędzony łosoś z surimi, ogórkiem, awokado i serkiem,
  • krewetka z ogórkiem, marchewką i serkiem,
  • tuńczyk z ogórkiem, awokado i marchewką,
  • tuńczyk z surimi, ogórkiem, papryczkami jalapeno i serkiem.