Solo lub w postaci smacznego dressingu - właśnie w tej postaci najlepiej do surówki dodać ulubiony płynny tłuszcz. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale wiele składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, E i K, rozpuszcza się w tłuszczach właśnie. To najszybszy i najprostszy sposób, żeby warzywa podać w najbardziej odżywczej wersji.

Jaki olej do surówki?

Wybór tłuszczu nie powinien być całkowicie przypadkowy. Do wyboru są: klasycznie oliwa z oliwek lub olej roślinny, ale w dobie mody na tłoczone na zimno oleje, otwiera się cały wachlarz zdrowych produktów. Na szczególną uwagę zasługuje olej z pestek dyni, olej z czarnuszki, lnu lub awokado. To właśnie w nich po spożyciu rozpuszczają się spożywane wraz ze świeżymi warzywami witaminy. Potwierdzają to też badania m.in. publikacja z 2017 roku w American Journal of Clinical Nutrition. Badane osoby, które jadły sałatki z dressingiem na bazie oleju, lepiej przyswajały składniki odżywcze z surówki niż ci, którzy jedli tę samą sałatkę bez sosu na bazie oleju. A im więcej oleju (w badaniu maksymalna dawka wynosiła około 2 łyżek stołowych na porcje), tym lepiej te składniki odżywcze były wchłaniane. Ponadto inne badania sugerują, że nienasycone kwasy tłuszczowe mogą pomóc zmienić sposób magazynowania tłuszczu w organizmie w porównaniu z tłuszczami nasyconymi i mogą sprawić, że sałatka będzie bardziej sycąca. Surówka bez dodatku tłuszczu (a także białka) to rodzaj przegryzki, po której w krótkim czasie szybko odczujecie głód i finalnie zjecie więcej. Uwaga - nie polecamy dodawania tłustych dodatków w postaci majonezów lub gotowych sosów. W ich składzie znajdziemy nierzadko sporo konserwantów czy sztucznych barwników.

Dodatkowa porcja zdrowego tłuszczu

Wybranym tłuszczem możemy po prostu skropić posiekane lub poszatkowane kawałki warzyw. Jeszcze smaczniej będzie, jak wymieszacie tłuszcz z kwaśnym dodatkiem (różne rodzaje octu lub sok z cytryny), a także przyprawami. Podstawowy to sos winegret, który pasuje do naprawdę wielu sałatek. A jak nie olej, to co? Warto pamiętać, że cenne dla organizmu tłuszcze znajdziemy też w innych produktach. Mowa przede wszystkim o orzechach, nasionach i pestkach. Warto mieć je w kuchennych szafkach, bo przydadzą się nie tylko do lekkiej kolacji. Szczególnie polecane są orzechy włoskie i laskowe, a także pestki dyni i łuskany słonecznik.