Nic nie sprawia, że stół wygląda bardziej elegancko, niż idealnie wyprasowany, śnieżnobiały obrus. Niestety, te ozdoby stołów szybko tracą swój kolor i z biegiem czasu stają się lekko pożółkłe lub szare. Jak temu zaradzić? Wystarczy popularny kuchenny produkt za 2 złote, który działa jak naturalny wybielacz. 

Dlaczego obrusy żółkną?

Zanim przejdziemy do wybielania, zastanówmy się najpierw, dlaczego białe obrusy żółkną? Wbrew pozorom powodem są nie tylko plamy z resztek jedzenia, bo dzieje się to nawet w przypadku tkanin leżących w szafie, które wyjmujemy na stół dosłownie dwa razy w roku. Okazuje się, że obrusy często szarzeją i żółkną przez nieodpowiednie przechowywanie, kiedy ściśnięte w szafie są narażone na kurz, wilgoć i słabą cyrkulację powietrza. Można temu jednak łatwo zapobiec, stosując pewien babciny trik.

Czym najlepiej wybielić obrusy?

Zwykle używamy do tego specjalnych chemicznych środków, ale mało kto wie, że obrusy można wybielić przy pomocy zwykłego kwaśnego mleka. Ten patent obecnie budzi zdziwienie, ale kiedyś taką płukankę często stosowały nasze mamy czy babcie i bardzo ją sobie chwaliły. Zamiast więc wydawać pieniądze na drogie detergenty, lepiej kupcie ten nabiał w najbliższym sklepie spożywczym. 

Jak wybielić obrusy zsiadłym mlekiem? To banalnie proste, gdyż wystarczy wymieszać zsiadłe mleko z wodą w proporcji 1:8, a następnie wrzucić do takiej mieszanki obrusy i moczyć je przez całą noc. Następnego dnia rano wyjmujemy nasze tkaniny z płukanki i pierzemy jak zwykle - ręcznie lub w pralce. Jeśli jednak wasze obrusy są wyjątkowo stare i poplamione, możecie wydłużyć czas moczenia nawet do kilkunastu godzin. Dzięki tej prostej metodzie wasze stoły znów będą zachwycały idealnie białym okryciem, a co więcej, tak wyprane obrusy staną się też miękkie i aksamitne w dotyku.

W czym prać białe obrusy? Inne domowe sposoby

Jeśli nie miewacie w domu kwaśnego mleka, możecie zastosować jeszcze kilka innych domowych sposobów na wybielanie obrusów. Świetnie sprawdzą się do tego również takie kuchenne produkty jak:

  • kwasek cytrynowy,
  • soda oczyszczona,
  • liście laurowe,
  • ocet,
  • sól,
  • proszek do pieczenia.