Kasza pęczak - przepisy na dania

Do czego pasuje pęczak?

Pęczak, podobnie jak inne kasze, jest bardzo zdrowy. Jednak wiele osób zastanawia się ile kalorii ma kasza pęczak? 100 g suchego pęczaku zawiera 354 kcal. Jednak podczas gotowania kasza dwu lub nawet trzykrotnie zwiększa swoją objętość, więc proporcjonalnie zmniejsza się też kaloryczność w ugotowanym produkcie.

Kasza pęczak - czy tuczy? Wbrew pozorom wcale nie. To doskonały produkt dla osób odchudzających się. Zapewnia uczucie sytości na długo, poprawia perystaltykę jelit, a także sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.

Kasza pęczak: pomysły na potrawy

Kasza pęczak do obiadu to doskonały składnik, który może być dodatkiem do gulaszu lub innego mięsa z sosem. Również sosy warzywne wspaniale pasują do kaszy pęczak. Idealnie komponuje się z grzybami, które można dodać do pysznego kaszotto.

Kaszę można też dodawać do zup zamiast ryżu. Wybornie smakuje krupnik albo zupa pomidorowa z pęczakiem. Podobnie jak inne gatunki kasz, pęczak może posłużyć jako farsz do gołąbków. Prostym i szybkim pomysłem na kolację są sałatki z pęczakiem, którą można skomponować na wiele sposobów. Wśród bardziej oryginalnych dań, ciekawą opcją jest kasza pęczak z owocami morza, która zachwyci nawet najbardziej wybredne podniebienia.

Kasza pęczak: wartości odżywcze

Kasza pęczak zawiera dużo węglowodanów, jest też cennym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy K. Dzięki wysokiej zawartości rozpuszczalnego błonnika, pęczak wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.

Jest to kasza, w której można znaleźć także znaczące ilości folianów oraz soli mineralnych, takich jak magnez, fosfor, cynk czy selen. Regularnie jedzony pęczak pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, obniża poziom cholesterolu we krwi, a dzięki zawartości witaminy K wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i pomaga zapobiegać powstawaniu żylaków. Dobrze działa także na układ nerwowy, a u kobiet karmiących piersią wspomaga laktację.

Jak ugotować kaszę pęczak?

Kaszę pęczak gotuje się prosto i szybko, bardzo podobnie jak ryż. Przed gotowaniem kaszę należy wypłukać, co pomoże pozbyć się ewentualnej goryczki. Pęczak na sypko ugotujemy stosując proporcje 1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody. Jeśli chcemy ugotować go na gęsto na 1 szklankę pęczaku dajemy 3,5 szklanki wody. Gotujemy około 15- 20 minut na wolnym ogniu. Gotującej się kaszy nie należy mieszać.

Po ugotowaniu warto ją jeszcze odstawić na około 10-15 minut pod przykryciem. Pęczak podobnie jak inne kasze czy ryż, dostępny jest też w wygodnych torebkach do gotowania. Jeśli gotujemy takie danie jak np. zupa z pęczakiem, możemy przygotować kaszę oddzielnie lub gotować razem całość.

Czy pęczak ma gluten?

Dieta bezglutenowa cieszy się w ostatnich latach sporym zainteresowaniem i ma coraz więcej zwolenników. Wiele produktów dostępnych w sklepach, jest oznaczona na opakowaniu jako żywność bezglutenowa. Pęczak do nich nie należy, ponieważ, tak jak inne kasze jęczmienne zawiera gluten. Oznacza to, że nie nadaje się dla osób z celiakią oraz alergią na gluten.

Warto jednak wiedzieć, że produkty bezglutenowe nie są wcale synonimem zdrowego jedzenia. Jak podkreślają specjaliści, nie ma żadnych naukowych podstaw, żeby zdrowe osoby unikały glutenu w diecie. Dlatego też, o ile nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań, nie warto rezygnować z pęczaku, który ma liczne zalety dla naszego organizmu.

Polecane przepisy