Wszyscy podziwiamy piękne pąki tych kwiatów i zachwycamy się ich zapachem, ale mało kto wie, ile cennych właściwości w sobie mają. Zamiast tylko patrzeć na nie z daleka, przynieście je z ogrodu do kuchni, a powstanie genialny napar na wiele dolegliwości. Zobaczcie, na co pomaga piwonia, a nie zmarnujecie już ani jednego płatka.

Kwiat piwonii - właściwości

Choć piwonie lekarskie rosną w wielu ogrodach i parkach, nie każdy zdaje sobie sprawę ich wartościowego składu. Tymczasem w zielarstwie chętnie stosuje się zarówno ich kwiaty, jak i korzenie i nasiona, gdyż mają w sobie cenne minerały, takie jak magnez, potas, żelazo, sód, miedź oraz chrom, a także flawnoidy, garbniki i olejki eteryczne. Wszystkie te składniki sprawiają, że piwonie świetnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Jak działa piwonia na organizm?

Okazuje się, że te piękne kwiatowe kule przynoszą mnóstwo dobrego dla ciała i ducha. Lista korzyści jest bardzo zachęcająca:

  • działa przeciwzapalnie,
  • pomaga przy bólach reumatycznych,
  • wspomaga walkę z chorobami układu pokarmowego,
  • działa uspokajająco, 
  • łagodzi problemy układu oddechowego,

Co można zrobić z kwiatu piwonii?

Warto więc w sezonie nazbierać pełne garści płatków piwonii, aby przygotować zapas pysznej herbaty na cały rok. Te cenne kwiaty zbiera się w czerwcu, a następnie suszy w temperaturze pokojowej, najlepiej w ciemnym miejscu

Taki susz posłuży nam potem do przyrządzenia pysznego naparu, który możemy stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie - do przemywania cery. Aby go zrobić, wystarczy tylko zalać szczyptę rozdrobnionych kwiatów 2 szklankami wrzątku i odstawić na 30 minut pod przykryciem.

Kwiaty piwonii - przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać, że piwonia jest rośliną toksyczną i spożyta w nadmiarze może spowodować silne zatrucie. Z tego względu stosowanie piwonii na własną rękę jest niewskazane i zawsze należy je wcześniej skonsultować z lekarzem. Ponadto, naparu z piwonii, nawet w niewielkich ilościach, nie powinny pić kobiety w ciąży, karmiące oraz te w trakcie miesiączki