Arbuz to obowiązkowy punkt na każdej letniej liście zakupów. Chętnie pałaszujemy go w upalne dni, gdyż nie tylko świetnie smakuje, ale i wspaniale gasi pragnienie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do jedzenia nadaje się nie tylko różowy miąższ, ale i jasna skórka. Jak wykorzystać ją w kuchni? Zobaczcie kilka sprawdzonych sposobów.

Skórka z arbuza - właściwości

Wszyscy kochamy jeść arbuza, ale mało kto wie, że w jego różowym miąższu znajduje się zaledwie 5 procent jego cennych wartości odżywczych. Pozostałe bogactwo tego owocu skrywa się właśnie w białej skórce. Te jasne części zawierają bowiem dużo więcej łatwo przyswajalnego błonnika niż różowy miąższ. Dzięki temu zjadanie skórek reguluje pracę jelit i pomaga w procesie trawienia. Błonnik pomaga też obniżyć poziom cukru oraz cholesterolu i ułatwia utrzymywanie wagi. 

Arbuz w ponad 90% składa się z wody, dlatego wspaniale nawadnia i gasi pragnienie. Nie każdy jednak wie, że to właśnie skórka, a nie miąższ z arbuza, jest najlepszym naturalnym elektrolitem. Wszystko dlatego, że znajdziemy w niej dużą dawkę potasu, który reguluje gospodarkę wodną organizmu.

Jasne błonki zawierają też bogactwo witamin. Znajduje się w nich spora dawka witaminy A, E, C, które poprawiają stan naszej skóry, włosów i paznokcie. Oprócz tego znajdziemy tu też witaminę B6, znaną z tego, że dodaje energii w ciągu dnia, a nocą poprawia jakość snu. Skórki zawierają też L-citrulinę, regulującą ciśnienie tętnicze oraz zwiększającą wydolność organizmu i dotlenienie mięśni podczas aktywności fizycznej. 

Co zrobić ze skórki arbuza? 

Co zrobić z resztkami arbuza? Zanim wyrzucimy zielone skórki, warto odciąć jasne błonki i wyczarować z nich coś pysznego. Od razu należy jednak zaznaczyć, że jadalna jest tylko jasna, bladozielona skórka, która znajduje się zaraz przy miąższu arbuza. Zewnętrzna, ciemnozielona i twarda łupina nie nadaje się do spożycia i należy ją wyrzucić. 

Najprostszym wyjściem będzie zamienienie ich w sok, smoothie lub koktajl. W tym wypadku wystarczy zmiksować je z wodą i ulubionymi owocami lub świeżymi ziołami. Taki zdrowy koktajl można też zrobić na bazie wody kokosowej, dzięki czemu będzie miał jeszcze większe działanie nawadniające. 

Jednym z popularnych przepisów jest też dżem ze skórki arbuza. Ten przysmak coraz częściej pojawia się w naszych spiżarniach i piwnicach. Fantastycznie sprawdzi się do kanapek czy naleśników, ale także do nadziewania pączków oraz przekładania wafli. Kolejnym pomysłem na słodko jest kandyzowana skórka arbuza, którą możemy wykorzystać jako dodatek do ciast i deserów. 

Wolicie przepisy na słono? W takim razie zachwyci was kiszona skórka z arbuza. Jak ją zrobić? Wystarczy pokroić białe części w kostkę, a następnie zalać je marynatą na bazie wody i soli z dodatkiem chrzanu, kopru, ziela angielskiego i liści laurowych. Kolejnym wariantem są pikle ze skórki arbuza w octowej zalewie, które będą świetne jako przekąska lub dodatek do sałatek, kanapek czy domowych fast-foodów.

Przepis na dżem ze skórki z arbuza 

Składniki:

  • 1 kg skórek z arbuza
  • 400 g cukru
  • 1/2 cytryny

Przygotowanie:

Ze skórki arbuza odkrawamy same jasne części, a następnie kroimy je w małą kostkę. Wszystko zasypujemy cukrem i zostawiamy na całą noc. 
Kolejnego dnia przekładamy skórki (razem z puszczonym przez noc sokiem) do garnka i gotujemy na wolnym ogniu przez około 1,5-2 godziny. Pod koniec gotowania dodajemy sok i skórką otartą z cytryny. Wszystko blendujemy na gładko, przelewamy do wyparzonych słoiczków i mocno zakręcamy. Tak przygotowane słoiki odstawiamy do góry dnem i zostawiamy do całkowitego wystudzenia.