Resztki zaschniętego sera i tłustego sosu oraz okruchy chleba, to częsty widok, jaki ukazuje się nam po otwarciu opiekacza. Zwykle usuwanie takich zabrudzeń wiąże się z drapaniem i szorowaniem, jednak może to niszczyć powłokę we wnętrzu urządzenia. Jak łatwo i szybko umyć toster? Potrzebujecie tylko dwóch produktów, które znajdziecie w kuchni.

Jak czyścić toster w środku?

Jak umyć toster z zaschniętego sera bez skrobania? Jest na to banalnie prosty sposób. Wystarczy tylko ręcznik papierowy i mieszanka wody z octem. Kilka arkuszy ręcznika wkładamy do opiekacza, a następnie zwilżamy je roztworem wody i octu w proporcji 1:1. Teraz wystarczy już tylko lekko podgrzać urządzenie, a ręcznik zacznie parować, zmiękczając cały zaschnięty brud. Po kilku minutach wyłączamy opiekacz z prądu i odstawiamy do go całkowitego wystygnięcia, a następnie wyciągamy ręcznik i usuwamy zabrudzenia wilgotną szmatką. Po takim zabiegu będą one łatwo odchodzić od powłoki, bez konieczności skrobania. 

 Jak wyczyścić opiekacz do grzanek? O tym musisz pamiętać

Aby zapobiegać twardym, przyklejonym zabrudzeniom, najlepiej regularnie czyścić urządzenie po każdym użyciu. Jak to robić? Choć mycie tostera nie jest niczym skomplikowanym, musimy trzymać się kilku ważnych zasad. Stosując się do nich, unikniemy poparzenia i przedłużymy żywotność urządzenia. Przede wszystkim należy pamiętać, aby:

  • nie czyścić wnętrza tostera chemicznymi detergentami, gdyż ma ono potem bezpośredni kontakt z jedzeniem,
  • odłączyć urządzenia od gniazdka, zanim zabierzemy się za czyszczenie,
  • nigdy nie myć jeszcze gorącego tostera i dać maszynie całkowicie wystygnąć.

Co zrobić, żeby tosty nie przywierały do tostera?

Zamiast czyścić, lepiej zabezpieczyć toster papierem do pieczenia. Do maszyny wkładamy taki kawałek, który pokryje całą powierzchnię grzania i dopiero na takiej wyściółce układamy kanapki i zamykamy klapkę. W ten sposób cały tłuszcz i brud zostaną na papierze, który łatwo wyrzucimy do śmietnika.