Wydaje się, że nie ma bardziej pospolitego warzywa niż ziemniak. Możemy go przyrządzać na różne sposoby - największą popularnością cieszą się klasyczne, tłuczone ziemniaki, ale również aksamitne ziemniaczane puree, apetyczne frytki lub ziemniaki Hasselback, a także ziemniaki opiekane.

Swojskie kartofelki traktujemy również jako podstawowy składnik zapiekanek, nie istnieje też bez nich niemal żadna zupa. Wydaje się, że o poczciwym ziemniaku wiemy niemal wszystko i nie da się już wydobyć z niego większej głębi smaku. Zazwyczaj nie gra on roli pierwszoplanowej w obiedzie, więc wielu nie zwraca nawet na niego uwagi.

To myślenie warto jednak odczarować  - dzięki banalnie prostym dodatkom, bez większego wysiłku można zupełnie odmienić smak klasycznych, ugotowanych ziemniaków.

Ziemniaki gotowane z liściem laurowym i innymi dodatkami

Gdy chcecie ograniczyć ilość soli w diecie, albo po prostu macie ochotę zaserwować gotowane ziemniaki w inny sposób, niż zawsze, koniecznie sięgnijcie po nasze wskazówki. Do gotowania ziemniaków polecamy dodać na przykład:

  • 2 liście laurowe oraz kilka ziaren pieprzu,
  • 3 kulki ziela angielskiego oraz gałązkę lubczyku,
  • pęczek koperku,
  • 5 ząbków czosnku,
  • kilka gałązek natki pietruszki,
  • nieco rozmarynu oraz tymianku.
  • warzywa takie jak marchewka czy cebula

Oczywiście, najlepiej nie stosować wszystkich dodatków jednocześnie - warto eksperymentować i testować różne kombinacje po kolei, aby przekonać się, który efekt smakowy najbardziej nam odpowiada. Z czasem może okazać się, że sól do ziemniaków w ogóle nie jest potrzebna! Dzięki temu obiad będzie nie tylko zdrowszy, ale również smaczniejszy.

Jak gotować ziemniaki bez soli?

Aby w prosty sposób ugotować ziemniaki z koperkiem, pietruszką czy gałązkami świeżych ziół, zawczasu należy zadbać o łatwe wyłowienie dodatków po zakończeniu gotowania. Koperek czy zioła można np. związać nitką, dzięki czemu nie będą pływać po całym garnku. 

Jeśli macie problem z zupełną rezygnacją z soli, warto eliminować ją stopniowo - dodać jeden z powyższych dodatków, wykorzystując odrobinę mniej soli. Kolejnym razem użyć jej jeszcze mniej, aż do całkowitego wykluczenia. Zmiana będzie mniej drastyczna, a domownicy przyzwyczają się do nowych smaków.

Z czym podawać ziemniaki bez soli?

Ziemniaki ugotowane z liśćmi laurowymi, ziołami lub innymi dodatkami, możecie potem rozgnieść na gładkie puree (trzeba wtedy dodać odrobinę masła i mleka, aby masa stała się aksamitna). Możecie je również zaserwować w tradycyjnej formie jako tzw. ziemniaki z wody. A co najlepiej do nich podać? To wszystko, co zazwyczaj znajduje się w menu obiadowym - soczyste mięso oraz kolorową i zdrową surówkę (np. surówkę z marchewki albo surówkę z kapusty pekińskiej).