Często dwoimy się i troimy, aby w naszych ogródkach wyrosły piękne kwiaty, krzewy czy warzywa, a mimo to nie radzą sobie one zbyt dobrze. Chwasty za to bujnie wybijają dosłownie wszędzie, choć nikt nie chce ich u siebie. Co gorsza, taka niepożądana roślinność jest bardzo trudna do wytępienia i namnaża się w zastraszającym tempie. Jak najszybciej wykorzystajcie więc domowy sposób na chwasty i zapomnijcie o tym problemie.

Skąd biorą się chwasty w naszych ogrodach?

Wydawać by się mogło, że chwasty najczęściej pojawiają się na glebie ubogiej w składniki odżywcze, ale częstym powodem takiego problemu jest także zupełnie odwrotna sytuacja, czyli zbyt częste nawożenie podłoża. Wszystko dlatego, że chwasty mają bardzo mocne korzenie i nie potrzebują zbyt wiele do szybkiego rośnięcia w górę, a mocno nawożona ziemia tylko dodatkowo pobudza je do bujnego wzrostu. 

chwasty domowe sposoby

Źródło: AdobeStock

Jak pozbyć się chwastów domowym sposobem?

Nie każdy wie, że genialnym domowym sposobem na chwasty jest zwykły oprysk z octu. Aby go zrobić, wystarczy tylko wymieszać wodę z octem w proporcji 1:1, następnie przelać powstałą mieszankę do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie skropić nią miejsca, gdzie występują niepożądane rośliny. Ocet na chwasty szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku chwastów pomiędzy kostką burkową, gdyż skutecznie rozwiąże problem, jednocześnie nie uszkadzając płytek. Zachowajcie jednak ostrożność, jeśli chcecie pryskać ocet bezpośrednio na trawnik, gdyż może on osłabić rośliny rosnące po sąsiedzku. Ważne więc, aby precyzyjnie zraszać określony obszar.

Jeśli natomiast macie u siebie wyjątkowo uporczywe chwasty, możecie zwiększyć stężenie takiej octowej mieszanki, wlewając 2x więcej octu niż wody lub nawet stosując ocet bezpośrednio na najmocniej zarośnięte miejsca. Pamiętajcie, że oprysk z octu najlepiej stosować w suche, bezwietrzne dni i powtórzyć go co najmniej 3-4 razy. 

Co jest dobre na chwasty? Inne kuchenne metody

Jeśli akurat nie macie pod ręką octu, do usuwania chwastów możecie wykorzystać też inny tani produkt z kuchennej szafki. W tym celu genialnie sprawdza się też soda oczyszczona, która dodatkowo świetnie radzi sobie z chorobami roślin, a także odpędzaniem od nich szkodników. Można nią posypać glebę zapobiegawczo, już wczesną wiosną lub zabezpieczyć w ten sposób miejsca tuż po wyrwaniu chwastów.

Inne domowe sposoby na chwasty to polewanie takich zarośniętych miejsc wrzątkiem lub posypywanie solą, jednak tu też należy zachować szczególną uwagę, aby przypadkowo nie zniszczyć innych roślin dookoła.