Dla niektórych rarytas, dla innych wróg na talerzu - natka pietruszki. Dlaczego warto się do niej przekonać? Jaki wpływ na nasz organizm ma pietruszka? Odpowiadamy!

Pietruszka – właściwości

Natka pietruszki to prawdziwy superfood! Posiada bardzo wysoką dawkę witaminy C – nawet trzykrotnie większą od cytrusów. Bogata jest także w żelazo, które pomaga organizmowi w wytwarzaniu czerwonych krwinek. W pietruszce znajdziemy także witaminę K, która pomaga w krzepnięciu krwi. Zawiera naturalne przeciwutleniacze, w tym witaminy A, C i E, które pomagają chronić komórki organizmu przed szkodliwym działaniem toksyn środowiskowych i wolnych rodników. Jest również źródłem magnezu, fosforu, sodu, potasu, miedzi, wapnia, manganu i cynku. Natka pietruszki zwiększa ponadto wchłanianie pierwiastków.

Natka pietruszki odchudza?

Tak! Natka pietruszki może wesprzeć nas w procesie odchudzania. Wspomaga procesy trawienia, a także wspiera wątrobę i pracę nerek. Jak natka pomoże nam zgubić nadprogramowe kilogramy? Zielenina przyspiesza procesy trawienia, dzięki czemu szybciej spalamy dostarczone w posiłkach kalorie. Dodatkowo wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu możemy szybko oczyścić organizm z zalegających toksyn.

Natka pietruszki odświeża także oddech! Tak naprawdę pietruszka, w większym stopniu niż mięta, ma wpływ na zapach z ust. Żucie natki może nawet usunąć zapach tytoniu!

Pietruszka poprawia wygląd skóry i wzrok

Natka pietruszki jest bombą karotenową, dzięki czemu może poprawić stan skóry i wzroku. Czy wiecie, że garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A? Gdy połączymy ją z orzechami lub oliwą będziemy mieć pewność, że witamina rozpuści się w tłuszczu.

Pietruszka uzupełni niedobór żelaza

Macie problem z niedoborem żelaza? Jedzcie pietruszkę! Niespełna 100 g natki zawiera aż 5 g żelaza, a obecność witaminy C i kwasu foliowego sprawia, że jest ono dobrze przyswajalne.

Pietruszka – przechowywanie

Gdy zdecydujemy się na zebranie natki pietruszki musimy liczyć się z tym, że będzie ona świeża przez około 3-4 dni, a wartości odżywcze zieleniny będą zmniejszać się z każdą godziną. Dlatego też najzdrowiej jeść pietruszkę na bieżąco, prosto z doniczki.

Jeżeli kupujecie pęczek pietruszki i nie chcecie zużyć całego na raz, możecie ją zamrozić. Umytą, osuszoną ręcznikiem natkę, drobno siekamy, wkładamy do szczelnego pojemnika i zamrażamy. Dzięki temu pietruszka zachowa swój smak jak i wartości odżywcze.

Sok z natki pietruszki – przepis

Picie soku z natki pietruszki to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi ogromnej dawki witamin i minerałów. Sok z natki pietruszki zapobiega nadmiernemu rozrostowi flory bakteryjnej w jamie ustnej, a także korzystnie wpływa na stan cery oraz krzepliwość krwi.

Składniki:

  • pęczek umytej i drobno pokrojonej natki pietruszki (bez łodyżek)
  • ½ l wody
  • 1 cytryna obrana bez pestek (możemy zastąpić ją pomarańczą, grejpfrutem lub ananasem)
  • opcjonalnie 4-5 łyżek cukru

Sposób przygotowania:

  1. Wszystkie składniki wkładamy do kielicha blendera i miksujemy na maksymalnej mocy. 
  2. Przed podaniem przelewamy sok przez sitko, aby pozbyć się ewentualnych skrawków liści. 

Natka pietruszki – przeciwwskazania

Przed włączeniem natki pietruszki do codziennej diety warto zastanowić się, czy nie występują żadne przeciwwskazania co do jej spożywania. Większe ilości niewskazane będą dla osób z chorobami nerek, ponieważ poza właściwościami prozdrowotnymi natka pietruszki zawiera kwas szczawiowy, który może zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Pamiętajmy jednak , że nawet u osób z kamicą, szczypta natki dodana do obiadu nie powinna stanowić problemu.