Guacamole to tradycyjna potrawa pochodząca z Meksyku, a historia sosu sięga aż do czasów Azteków, którzy zajadali przepyszną pastę z awokado. Na początku sos przygotowywało się z sokiem z pomidorów i solą. Z czasem przepis został wzbogacony o więcej składników. W Europie guacamole stało się popularne dopiero około XX wieku, a dziś stanowi przysmak dodawany do wielu dań i przystawek. Awokado to źródło wielu cennych witamin, a błonnik zawarty w owocu korzystnie wpływa na układ trawienny. Warto więc wprowadzić do diety ten cudowny owoc, np. w postaci pysznego guacamole jako dodatek do dań i przystawek.

Z czego jest guacamole?

Wśród wielu internetowych porad na temat przyrządzania pasty z awokado, spotkać można liczne urozmaicone przepisy. Mało kto jednak wie, że tradycyjną podstawę guacamole stanowi oczywiście dojrzałe awokado, sok z cytryny lub limonki oraz sól. Rozgnieciony owoc należy od razu skropić sokiem z wybranego przez siebie cytrusa, a następnie dodać odrobinę soli. W takiej właśnie postaci sosem zajadali się starożytni Aztekowie.

Współcześnie jednak, wśród propozycji dodatków do sosu, spotyka się:

  • drobno posiekaną cebulę,
  • czosnek,
  • papryczkę chili,
  • świeżą kolendrą,
  • a opcjonalnie jalapeno,
  • pokrojonego pomidor, który urozmaica konsystencję dipu.

Nie ma jednak z góry narzuconego, jednego przepisu na guacamole. Z czym jeść więc pastę z awokado? Warto kierować się swoimi preferencjami smakowymi. Osoby lubiące pikantny sos, mogą dodać drobno posiekaną papryczkę jalapeno. Orzeźwienie uzyskamy, dzięki cebuli i świeżej kolendrze. Dodatek chili sprawdzi się dla amatorów umiarkowanie pikantnych potraw. Natomiast świeży pomidor dodany do guacamole to sposób na przyjemną sałatkę, jako dodatek do steku lub warzyw. Trzeba tylko pamiętać, że dobre guacamole wymaga dojrzałego awokado, a owoc nie powinien być zmiksowany, lecz rozgnieciony widelcem.

Z czym się je guacamole?

Sos z awokado można dowolnie dodać do każdego wybranego dania. Pyszny i dobrze doprawiony dip skomponuje się świetnie ze świeżym pieczywem, nachosami, tortillą, pieczonymi warzywami, mięsem, oraz mało kto o tym wie, ale awokado i białe ryby połączone razem to również dobry pomysł.

Meksykanie dodają guacamole do wszystkich możliwych dań.

  • Ale najczęściej używają go jako dipu do mięsnej tortilli oraz tradycyjnych nachosów.
  • Koniecznie trzeba spróbować połączenia awokado z grillowanymi ziemniakami, a najlepiej niech będą to bataty.
  • Awokado świetnie skomponuje się także z pieczoną papryką lub cukinią.
  • Popularnością cieszy się też bardzo proste danie w postaci podpieczonego na oliwie tosta posmarowanego pyszną, dobrze doprawioną pastą z guacamole, najlepiej zwieńczone jajkiem sadzonym.

Do czego można dodać guacamole?

Guacamole zdobywa obecnie coraz więcej kulinarnych serc – zachwyca swoją prostotą i łatwością przygotowania, a dzięki dobremu doprawieniu potrafi podbić kubki smakowe nawet najbardziej wymagających. Z czym jeść awokado? Owoc wykorzystany w takiej postaci sprawdzi się jako sos do dań. Guacamole można podać gościom jako przystawkę do nachosów lub z koszykiem świeżego, chrupiącego pieczywa, paluszkami grissini lub świeżymi warzywami. Świetnie podkręci smak delikatnych ryb jak np. dorsz, mintaj i halibut. Warto skosztować połączenia awokado z pieczonym łososiem lub stekiem z tuńczyka – doznania smakowe gwarantowane!

Co na obiad z guacamole?

Na wielu stronach internetowych widnieją porady, jak najlepiej przygotować oraz w jakiej postaci spożywać guacamole. Z czym jeść na obiad pastę z awokado?

  • Dominują przepisy na sos w towarzystwie mięsa – awokado z dodatkiem pomidora najlepiej podkręci smak wołowego steku lub grillowanej piersi z kurczaka.
  • Do tego dania pasować będą równie dobrze pieczone warzywa – ziemniaki, bataty lub cukinie.
  • Ugotowane jajka faszerowane guacamole jako zamiennik majonezu.
  • Jajko sadzone w towarzystwie dipu ze skrojonym pomidorem.
  • Poleca się dodawać meksykański sos jako dodatek do wołowych burgerów z grilla. Warto wtedy wkroić do sosu trochę świeżej cebuli, pomidora oraz kolendry, pozwoli to podkręcić smak dania i trochę je orzeźwić.
  • Warto spróbować czegoś nowego i postawić na tradycyjne meksykańskie danie. Mowa tu o quesadilli, czyli tortilli z serem, warzywami i mięsem, z dodatkiem czerwonej fasoli, w towarzystwie świeżego sosu z awokado, który podkręci wszystkie smaki.
  • Inna ciekawa propozycja to nachosy zapiekane z serem i papryczkami jalapeno.

Jak przechowywać guacamole?

Pasta z awokado, bez żadnych wątpliwości, najlepiej smakuje na świeżo, zaraz po przygotowaniu. Zrozumiałe jest jednak to, że czasem nie da się zużyć całego sosu na raz lub przygotowany w dużej ilości na imprezie, po prostu nie zostanie zjedzony całkowicie. Mogą się wówczas pojawić obawy, że przysmak się zmarnuje. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcemy uniknąć ściemnienia pasty i utraty walorów smakowych, nie powinniśmy przechowywać jej dłużej niż 3 dni. Oczywiście tylko w przypadku, gdy sos został wcześniej skropiony sokiem z cytryny lub limonki – tylko wtedy zachowa swój kolor i pozostanie świeży na dłużej.

Przed tym jednak należy przełożyć pastę do szczelnego słoiczka, wyrównać wierzch i… wlać odrobinę zimnej wody! Wtedy można szczelnie zamknąć pojemnik i włożyć do lodówki, a dzięki temu trikowi guacamole pozostanie świeże na dłużej!