Gdybyście nieświadomie jedli danie z dodatkiem tego składnika prawdopodobnie w ogóle nie zorientowalibyście się, że nie jest to mięso. Wszystko za sprawą bardzo podobnej struktury i możliwości doprawienia w dowolny sposób. Tymczasem ten produkt składa się tylko z dwóch tanich jak barszcz składników i można go łatwo zrobić samodzielnie. Poznajcie go i koniecznie przetestujcie chociaż raz ze własnych kuchniach, a będziecie mile zaskoczeni.

Co to jest seitan i jak smakuje?

Ten produkt pochodzi z Azji, gdzie nazywa się go mięsem glutenowym i to określenie najlepiej go opisuje, gdyż jest to po prostu zamiennik mięsa, wytwarzany z glutenu pszennego. Jak smakuje seitan? Sam w sobie ma neutralny smak i lekko włóknistą konsystencję, dlatego po odpowiednim przyrządzeniu przypomina mięso drobiowe

Dlaczego warto stosować go jako zamiennik kurczaka czy kaczki? Po pierwsze można go łatwo zrobić samodzielnie i to za bardzo niską cenę, gdyż potrzebna będzie tylko mąka pszenna i woda. Po drugie, ten produkt wspaniale wzbogaca dietę wegańską czy wegetariańską, gdyż dostarcza niezbędnych składników odżywczych.

Seitan - właściwości

Ten produkt jest bardzo bogaty w białko, gdyż stanowi ono aż 75% jego składu. Oprócz protein seitan dostarcza jednak też sporo błonnika, a także wielu minerałów, takich jak wapń, żelazo, fosfor, magnez czy miedź. Taki skład sprawia, że jedzenie tego produktu między innymi wspomaga prawidłowe trawienie i pomaga regulować poziom cholesterolu.

Jak zrobić seitan?

Aby przygotować ten produkt wystarczy 1 kg mąki pszennej i 0,5 l wody. Oba składniki mieszamy i zagniatamy jak ciasto na pierogi, a następnie zalewamy czystą wodą i odstawiamy na 15 minut. Po upływie tego czasu wymieniamy wodę i ponownie ugniatamy w niej ciasto, aż wytrąci się skrobia i płyn zabarwi się na biało.

Tę czynność powtarzamy jeszcze kilka razy, aż płyn stanie się niemal przezroczysty, a kulka ciasta lekko żółta. Zwykle trwa to kilkadziesiąt minut, nawet do godziny. Tak przygotowane ciasto wrzucamy do bulionu i gotujemy przez około 30 minut, a następnie odsączamy i studzimy.

Seitan - jak go podawać?

Gotowy seitan możemy smażyć, piec i grillować z ulubionymi marynatami, przyprawami i sosami. Najczęściej przygotowuje się z niego roślinne wersje popularnych mięsnych dań, takich jak gulasze, kotlety, nuggetsy czy steki. Odpowiednio doprawiony i rozdrobniony może też być genialnym materiałem na farsz do pierogów czy nadzienie do lazanii.