Co to jest ajwar?

Do przygotowania ajwaru używa się przede wszystkim papryki. Można użyć takiej gotowanej w zalewie octowej lub pieczonej. Ta druga wersja, słodsza i bardziej dymna, szczególnie przypadła nam do gustu. Serbska pasta jest prosta, ale czasochłonna w przygotowaniu. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby przygotować zapas tego pysznego sosu z sezonowych warzyw. Jakie są proporcje? Trudno powiedzieć. Każda gospodyni przygotowuje ajwar w trochę inny sposób. Można dodać więcej lub mniej bakłażanów, dodać ziół, więcej czosnku… a najlepiej znaleźć własną, ulubioną recepturę.

Zastosowanie ajwaru

W kuchni bałkańskiej ajwar wykorzystywany jest głównie do dań z grilla. Ajwar składa się z samych warzyw, dlatego jest bardzo popularny w kuchni wegańskiej. Można podawać go na ciepło, jako dodatek do makaronów, tostów lub grillowanych warzyw. Świetnie sprawdza się też jako smarowidło do kanapek czy dodatek do sałatek. Bałkańska pasta paprykowa ma mnóstwo zastosowań! Pikantna i aromatyczna, jest używana także w niewielkich ilościach jako przyprawa, np. dodatek do farszu na pierogi.

Ajwar - przepis

Ten przepis na ajwar jest  podstawą. Najlepiej dodać do niego swoich ulubionych ziół, eksperymentować z proporcjami i bawić się smakiem, aby wypracować własną, pyszną recepturę. Można także dodać popularne w kuchni wegańskiej płatki drożdżowe, które sprawią, że pasta będzie nieco łagodniejsza. Jeżeli lubicie pikantne smaki, warto wypróbować też przepis na keczup.

Składniki
5 czerwonych papryk
2 bakłażany
1 łyżeczka wędzonej papryki
 ½ łyżeczki cukru
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
1 łyżka octu winnego
1 łyżka oleju rzepakowego
sól, pieprz

Wykonanie
Bakłażany opiekamy na palniku kuchennym. Papryki kroimy w ćwiartki i odpestkowujemy. Następnie smarujemy skórkę papryki oliwą, układamy na blasze z bakłażanami i pieczemy w temp. 200 stopni, aż skórka się przypiecze. Upieczone papryki przykrywamy wilgotną ściereczką i odstawiamy na 5 minut, a następnie obieramy warzywa ze skórki. Bakłażana obieramy i wkładamy do kielicha blendera razem z papryką. Dodajemy pozostałe składniki  i blendujemy. W garnku podgrzewamy olej. Dodajemy wędzoną paprykę, mieszamy, a następnie wlewamy pastę paprykowo-bakłażanową i resztę składników. Gotujemy, aż pasta osiągnie pożądaną konsystencję. Nakładamy do słoików, zakręcamy je i odwracamy do góry dnem, aby się zawekowały. Jak w praktyce wykorzystać gotowy ajwar? Zobacz przepisy w galerii!