Dlaczego kawa jest kwaśna, albo gorzka?

Czy wam też zdarza się, że zaparzyliście kawę i nie smakowała tak dobrze, jak powinna? A przecież zawsze robicie to tak samo? Pewnie nie każdy wie, że na smak kawy ma wpływ kilka czynników. Na jej smak ma wpływ sposób przechowywania, czy jest to kawa mielona, czy ziarnista, a także stopień jej zmielenia.

Warto pamiętać, że im kawa jest drobniej zmielona, tym więcej smaku i aromatu można z niej uzyskać. Drobno zmielona kawa po zaparzeniu jest mocniejsza i bardziej gorzka, co może być wadą jak i zaletą. Analogicznie im grubiej zmielona kawa tym napar będzie łagodniejszy w smaku.

Również stopień twardości wody,czy kompozycja zawartych w wodzie minerałów wpływają na to, jakie reakcje chemiczne zajdą podczas parzenia, a co za tym idzie jakie związki uwolnią kawowe ziarna i jaki smak z siebie wydobędą. Gdy woda jest wysoko zmineralizowana, twarda, wtedy kawa nabierze goryczkowego smaku. Warto wodę do parzenia kawy wcześniej przefiltrować.

Zalewając kawę zbyt gorącą wodą możemy sprawić, że będzie zbyt mocna, a do tego - za sprawą kwasów organicznych - nadmiernie gorzka i pozbawiona cennych olejków eterycznych, które zwyczajnie wyparują. Woda nie powinna być wrząca. Temperatura parzenia kawy powinna zawierać się w zakresie od 85 do 96 st. Celsjusza.

Najlepiej pić kawę parzoną ze świeżo mielonych ziaren, ponieważ wtedy można wydobyć z nich pełnię aromatu. Właśnie dlatego nie należy mielić ich na zapas.

Co zrobić, gdy kawa wyszła zbyt gorzka, albo kwaśna?

Nie wylewajcie takiej kawy. Wystarczy sięgnąć do kuchennej szafki i wyjąć sodę oczyszczoną. Już malutka szczypta tego proszku wsypana do gorącej kawy potrafi odmienić jej smak. Błyskawicznie pozbawi jej goryczy i sprawi, ze będzie dużo delikatniejsza w smaku.

Inne zastosowania sody oczyszczonej w kuchni

  • Chcąc pozbyć się zapachu podczas gotowania kalafiora, wsypcie do wody łyżeczkę sody.
  • Pół łyżeczki sody sprawi, że omlet będzie bardziej puszysty i większy urośnie.
  • Aby zapach smażonej ryby był mniej intensywny, a jej kolor nie zmienił się podczas przyrządzania, tuż przed smażeniem wymoczcie ją w roztworze sody, a następnie wypłuczcie.
  • Przypalił się tłuszcz? Posypcie go sodą. Usunie nieprzyjemny zapach.
  • Resztki jedzenia pozostawione w pojemnikach lubią zostawiać po sobie ślad. Aby odświeżyć je przed ponownym użyciem, możecie posypać sodą oczyszczoną i wytrzeć czystą gąbką. Aby pozbyć się trudniejszych zabrudzeń, wymoczcie pojemniki w roztworze 4 łyżeczek sody oczyszczonej rozpuszczonych w litrze wody.
  • Odrobina sody oczyszczonej w lodówce pochłonie intensywne zapachy jedzenia, dzięki czemu nie wpłynie on na smak potraw w pobliżu.
  • Gdy myjecie owoce i warzywa, dodajcie do wody łyżeczkę sody oczyszczonej, aby pozbyć się brudu i woskowej powłoki.
  • Umieśćcie odrobinę soli oczyszczonej na dnie kosza, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.