Po co wkładać sweter do zamrażarki? Choć może brzmieć to dziwacznie, ta metoda pomoże uratować stare ubrania przed wyrzuceniem. Okazuje się bowiem, że niska temperatura to remedium na wiele odzieżowych problemów, takich jak kurczenie w praniu, zmechacenie czy drapanie.

Jak uratować zmechacony sweter? 

Ukochany sweter nie wygląda już jak przed laty i pojawiły się na nim liczne "kłaczki"? Skulkowany materiał można łatwo odświeżyć, chłodząc go w zamrażarce. Wystarczy zapakować sweter do reklamówki i mrozić w zamrażalniku przez całą dobę. Pod wpływem niskiej temperatury włókna się wzmacniają, dzięki czemu zmniejsza się zmechacenie. 

Jak rozciągnąć skurczony w praniu sweter?

Mrożenie pomoże także na rozciągnięcie skurczonego swetra. W tym przypadku możemy wybrać jedną z dwóch metod-na sucho lub morko. Pierwszy sposób polega na owinięciu ubrania folią spożywczą i włożeniu go do zamrażarki na kilka godzin. Z kolei mrożąc na mokro, najpierw musimy dokładnie wykręcić odzież, a następnie zawinąć ją szczelnie w folię aluminiową i włożyć do szuflady zamrażalnika na kilka godzin. Po intensywnym chłodzeniu wystarczy wyjąć pakunek i rozciągnąć sweter, a odzyska on dawne rozmiary. 

Co zrobić ze swetrem, który gryzie?

Swetry z wełny często gryzą i drapią nasze ciała, ale i w tym przypadku uratuje nas mrożenie. Wilgotne ubranie musimy jak wyżej zapakować do reklamówki foliowej i mrozić przez 2-3 godziny. Po tym czasie wystarczy wyjąć odzież i delikatnie ją osuszyć ręcznikiem, a niska temperatura nada włóknom miękkość i delikatność. 

Jak prać swetry w pralce?

Mrożenie nie tylko ratuje nasze ubrania, ale także chroni je przed uszkodzeniami. Aby bezpiecznie wyczyścić angorę czy moher, wystarczy zamrozić odzież na 3 dni przed praniem, a następnie wyjąć na 3 godziny przed praniem i uprać na delikatnym programie w niskiej temperaturze.