Ten mało znany, choć dość często występujący w Polsce grzyb, to czasznica olbrzymia (Calvatia gigantea/Langermannia gigantea). Często nazywana jest także purchawicą, gdyż pochodzi z rodziny purchawkowatych. Nie wygląda ona jednak tak, jak purchawki, które kojarzymy z trawników, gdyż wyróżniają ją olbrzymie gabaryty. Największe okazy w historii osiągały aż 2 metry w obwodzie i ważyły nawet do 20 kg. 

Gdzie rośnie purchawica olbrzymia?

Czy purchawica olbrzymia jest pod ochroną? Jeszcze w 2014 roku ten gatunek był chroniony, jednak obecnie można go bez obaw zbierać do koszyków. Gdzie więc szukać tych grzybów? Czasznica olbrzymia rośnie bliżej, niż nam się wydaje, gdyż nie musimy nawet wybierać się po nią do lasu. Spotkamy ją na żyznych trawnikach, łąkach, a nawet w parkach i ogródkach. Purchawnice zwykle występują grupami po lub po kilka osobników obok siebie. Choć tego grzyba można dorwać w wielu miejscach w Polsce, to najliczniej występuje w północnej części kraju. Pojawia się już w sierpniu i możemy spotkać ją aż do października, ale najlepiej zbierać te młode osobniki na samym początku sezonu. 

Jak wygląda purchawica olbrzymia?

Owocnik tego grzyba ma kulisty kształt, jednak nie zawsze jest on idealnie regularny. Na młodych grzybach skórka jest biała i pokryta mączystym nalotem, ale im starszy osobnik, tym bardziej ciemnieje i staje się żółtoszara, a finalnie brązowa. Starsze grzyby nabierają też konsystencji waty, podczas gdy młode są jędrne i zbite. Ten wyjątkowy grzyb nie posiada też trzonu. Co ciekawe, struktura tego grzyba po przekrojeniu przypomina nieco kulkę mozzarelli

Czy czasznica olbrzymia jest jadalna?

Ten grzyb jest jadalny, a co więcej bardzo smaczny i wartościowy. Czasznica posiada mnóstwo wartości odżywczych. Jest bogata w błonnik i białko, a do tego zawiera dużą dawkę witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak jod, fosfor, miedź czy potas. Dzięki wszystkim tym dobroczynnym składnikom świetnie działa ona na nasz organizm:

  • obniża poziom złego cholesterolu, 
  • stymuluje układ odpornościowy,
  • hamuje procesy nowotworowe,
  • przeciwdziała powstawaniu tkanki tłuszczowej,
  • ma działanie bakteriobójcze.

Czasznica wyróżnia się też wyjątkową konsystencją. Po usmażeniu zyskuje strukturę puszystego naleśnika, przypominającego w smaku pieczarkę, ale o znacznie intensywniejszej i głębszej nucie. Musimy jednak pamiętać, że zbiera się tylko młode owocniki o białym kolorze i zbitej strukturze. Kiedy purchawica zacznie już brązowieć, nie należy jej zbierać i jeść. 

Jak przygotować czasznicę olbrzymią?

Jak przygotować czasznicę olbrzymią? Jak już wspominaliśmy, do jedzenia powinniśmy wybierać tylko młode owocniki o zbitej i jędrnej strukturze i białej skórce. Mając takie grzyby, wystarczy już tylko dokładnie je oczyścić, pokroić w plasterki i usmażyć w panierce z jajka i bułki tartej. To najprostszy i najszybszy przepis, jednak jeśli mamy ochotę na coś bardziej wykwintnego, z powodzeniem możemy przygotować z niej też doskonałe sosy, farsze, zupy, a nawet użyć tego grzyba jako spodu do dietetycznej pizzy!