Z pewnością nie raz widzieliście te żółte kwiatki na spacerze, ale czy znacie ich cenne właściwości? Okazuje się, że są prawdziwą bombą witaminową, którą warto zaprosić na stoły. Zobaczcie, jak wykorzystać je w kuchni i jedzcie regularnie, a będziecie cieszyć się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem. 

Zielony skarb z podwórka

Początek wiosny to czas, gdy wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy nowalijek, ale oprócz rzodkiewek czy sałaty, warto zwrócić uwagę na inną popularną zieleninę. Chodzi o mniszek lekarski, czyli popularny mlecz, który wszyscy dobrze znamy z przydomowych trawników. Sezon na zbiory zaczyna się lada chwila, gdyż kwiaty tej rośliny najlepiej zbierać w maju, gdy są idealnie dojrzałe i nie mają gorzkiego posmaku. 

Mniszek lekarski - właściwości

Ta roślina to prawdziwy skarb dla zdrowia, gdyż nie tylko jej kwiaty, ale też liście, łodygi i korzenie mają właściwości prozdrowotne. W niepozornych żółtych kwiatkach kryje się prawdziwe bogactwo witamin C, A , D i tych z grupy B, a także skarbnica minerałów, takich jak żelazo, magnez czy krzem. Z kolei korzenie skrywają łatwo przyswajalne sole mineralne oraz cenne fitosterole, inulinę i garbniki. W liściach znajdziemy natomiast sporo kwasu foliowego i potasu, a także naturalne przeciwutleniacze. 

Aby skorzystać ze wszystkich tych cennych właściwości, warto więc zaprosić je do swojej kuchni. Kwiaty mniszka można dodawać sałatek, deserów, koktajli, a nawet nalewek. Aby móc czerpać ich cenne walory odżywcze przez cały rok, najlepiej jednak przygotować z nich syrop, który sprawdzi się w każdym domu do zwalczania wielu nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlaczego warto pić syrop z mniszka?

Na co jest dobry syrop z mniszka lekarskiego? Ta naturalna mikstura nie tylko doskonale smakuje, ale przynosi też wiele korzyści całemu organizmowi:

  • wzmacnia odporność,
  • ma działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe,
  • reguluje poziom cukru we krwi,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • poprawia trawienie,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • pomaga na ból gardła, kaszel i wszelkie infekcje górnych dróg oddechowych,
  • łagodzi stany zapalne jamy ustnej,
  • ma działanie moczopędne,
  • wspomaga leczenie nerek, wątroby i woreczka żółciowego.

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Aby przygotować domowy syrop z mleczu, musimy zebrać 400 g dojrzałych kwiatów, czyli samych żółtych główek. Teraz wystarczy już tylko wrzucić mniszek do garnka, zalać zimną wodą i gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Po tym czasie wyłączamy palnik i odstawiamy wywar do ostygnięcia w chłodne i ciemne miejsce. Następnie przecedzamy kwiaty przez sito, a powstały płyn mieszamy z kilogramem cukru i sokiem wyciśniętym z 1 cytryny. Taką miksturę ponownie gotujemy na małym ogniu przez około 1,5 godziny, aż zgęstnieje.

Gotowy syrop z mniszka przelewamy do butelek i trzymamy w ciemnym, chłodnym miejscu. Odpowiednio przechowywany będzie przydatny do spożycia nawet przez kilka miesięcy. Jak dawkować syrop z mniszka lekarskiego? Zdrowi dorośli mogą pić 1,5 łyżki syropu dziennie, a dzieci 1 łyżkę.

Kto nie może pić syropu z mniszka?

Warto jednak pamiętać, że syrop z mleczy nie powinien być stosowany przez osoby z wrzodami lub nadkwasotą żołądka, a także schorzeniami jelit i dróg żółciowych. Ten produkt nie jest też wskazany diabetykom, kobietom w ciąży i karmiącym, a także małym dzieciom.