Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez szklanki kefiru, ale mało kto słyszał o jego mniej znanym kuzynie, który ma jeszcze cenniejsze właściwości. Wygląda zupełnie inaczej i nie ma w nim ani kropelki mleka, ale smakiem i działaniem zdecydowanie przebija nabiał. Nie szukajcie go w lodówce obok jogurtów i maślanek. Łatwo zrobicie go we własnej kuchni.

Kefir inny niż wszystkie

Ten niedoceniony specjał to kefir wodny, czyli napój fermentowany, przygotowany z wody, cukru i kryształków alg morskich. Choć na naszym podwórku nie cieszy się on zbyt dużą popularnością, to w wielu miejscach na świecie jest prawdziwym hitem, cenionym w medycynie naturalnej. Wszystko za sprawą ziaren kefiru wodnego, czyli mikroorganizmów, które odżywiają się cukrem i fermentują.

W wyniku tego powstaje gazowany napój o lekko słodkim smaku, porównywalnym do lekko odgazowanego szampana lub lemoniady. To właśnie te niewielkie przezroczyste drobinki o żelowej konsystencji odpowiadają za niesamowite właściwości tego płynu.

Kefir wodny - właściwości

Zastanawiacie się, czy kefir wodny jest zdrowy? W każdej szklance tej mikstury kryje się ogrom cennych właściwości dla zdrowia i urody. Lista korzyści jest całkiem długa:

  • jest naturalnym prebiotykiem,
  • oczyszcza organizm z toksyn,
  • ma działanie przeciwzapalne,
  • dobroczynnie wpływa na stan skóry i łagodzi trądzik,
  • poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii,
  • dba o prawidłową pracę jelit,
  • zwalcza biegunki, wzdęcia i zaparcia,
  • pomaga przy alergiach,
  • poprawia kondycję zębów i zapobiega próchnicy,
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Jak zrobić kefir wodny w domu?

Przepis na kefir wodny jest banalnie prosty. Samo przygotowanie zajmuje ledwie kilka minut, a reszta robi się sama, jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Potrzebujecie tylko 1,5 l przegotowanej wody, 4 łyżki cukru i 2 łyżki kryształów kefiru wodnego.

Przegotowaną i wystudzoną wodę mieszamy z cukrem drewnianą łyżką, aż wszystko dokładnie się rozpuści. Następnie do słodkiego roztworu wsypujemy kryształki, przykrywamy słoik gazą i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie odcedzamy kryształki, a napój zlewamy do butelek. 
Gotowy napój jest mleczny, mętny i ma lekko zawiesistą konsystencję

Należy pamiętać, że do przygotowania kefiru nie można używać metalowych naczyń i sztućców, gdyż mogą one zaburzyć metabolizm drożdży. Kolejna ważna kwestia to pozostawienie dostępu powietrza w naczyniu, gdyż wydzielający się dwutlenek węgla może je rozerwać.

Kefir wodny - przeciwwskazania

Pomimo wielu dobroczynnych właściwości, napój ten nie jest wskazany wszystkim. Kto nie powinien pić kefiru wodnego? Ze względu na wysoką zawartość cukru, nie powinni pić go diabetycy, osoby chorujące na grzybicę oraz te o obniżonej odporności. Zachodząca tu fermentacja alkoholowa wyklucza też podawanie go w diecie dzieci. Nie należy też pić kefiru wodnego podczas stosowania antybiotyków.