Ciężkość po przejedzeniu sprawia, że pojawiają się kolejne problemy? Smażone kotlety, bułeczki, desery na śmietanie czy kluseczki z sosem mięsnym to nie są jedyne potrawy, które odbijają się niezdrowym echem na wątrobie. Wiosna obfituje w zioła i rośliny, które naturalnie wspomagają oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn. Lekkostrawne posiłki, w tym gotowane na parze warzywa czy wprowadzenie do codziennego menu kasz sprawi, że będziecie cieszyć się lekkością na co dzień. Jest jednak jeden produkt, który bije na głowę inne metody. Sprawdźcie go koniecznie, jest tani i prosty.

W jaki sposób stosować nasiona ostropestu? Jest 1 ważna zasada

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych. Charakteryzuje się długą łodygą, która potrafi sięgać 1m. Zawarta w jego nasionach sylimaryna działa odtruwająco na wątrobę, a dodatkowo wspiera jej regenerację. Sylimaryna to nic innego jak kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego. Wiele osób nieprawidłowo je spożywa, nie osiągając zamierzonych rezultatów. Czego należy przestrzegać?

Nasiona ostropestu plamistego powinny być mielone lub tłuczone w moździerzu tuż przed podaniem. Dzięki temu składniki zawarte wewnątrz nich będą miały silniejsze działanie. Dodatkowo olejki nie zjełczeją i nie będą miały nieświeżego posmaku. Zmielcie 1-2 łyżeczki nasion przed samym spożyciem. Zjedzcie łyżeczkę i pozwólcie, aby wytworzył się pierwszy proces trawienny w buzi, za pomocą śliny. Następnie popijcie wodą. Możecie przyjąć do 2 łyżeczek zmielonych nasion dziennie.

Kupując gotowe zmielone nasiona nie macie gwarancji, kiedy zostały poddane procesowi obróbki mechanicznej. Jeżeli nie macie zaufanego dostawcy, wykorzystajcie młynek do kawy, moździerz lub tłuczek, aby mieć świeżą porcję za każdym razem.

Napar z nasion ostropestu na oczyszczenie z toksyn

Wolicie pić napary i zaparzać zioła niż zajadać suche nasiona? Dzięki temu sposobowi również z łatwością oczyścicie jelita ze złogów i wspomożecie wątrobę:

Składniki:

  • 2 łyżeczki nasion ostropestu (najlepiej ekologiczne),
  • łyżeczka oleju z ostropestu,
  • przegotowana woda.

Przygotowanie:

Nasiona ostropestu zalejcie wrzątkiem i pozostawcie na około 10-15 minut do zaparzenia. Lepszy efekt uzyskacie, jeżeli delikatnie zgnieciecie je za pomocą tłuczka do mięsa czy moździerza. W ten sposób zawarty w nich olej i składniki odżywcze przenikną do naparu. Na koniec wlejcie łyżeczkę oleju z ostropestu. Dzięki temu zaparzone zioła będą znacznie delikatniejsze w smaku.

Tak przygotowany napar możecie pić tuż przed posiłkiem. Najlepiej robić to za każdym razem, gdy wiecie, że posiłek będzie ciężkostrawny. Mięsa, tłuszcz czy duszone warzywa kapuściane – po ich zjedzeniu gromadzą się pokaźne ilości gazów w jelitach. Dzięki naparowi z ostropestu z łatwością się ich pozbędziecie.