Każdemu na pewno zdarzyło się smażyć na tym samym oleju dwie potrawy. Kiedy zostaje olej z frytek, pączków, czy innych dań, do których potrzeba dużo oleju, aż żal go wylewać. Najczęściej po wystygnięciu zlewamy go do słoika i wykorzystujemy powtórnie.To duża oszczędność, ale tylko finansowa. Niestety takie postępowanie może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Kiedy pod żadnym pozorem nie powinniśmy ponownie używać smażonego już oleju? Jest 1 warunek.

Czy można smażyć dwa razy na tym samym oleju?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od 1 ważnej sprawy. Jednak zanim dojdziemy do meritum, trzeba zauważyć, że powtórne smażenie na oleju pogarsza smak potraw. Przepalony olej traci smak, przesiąka smażonym daniem, może zawierać kawałki spalonych składników i przy kolejnym podgrzaniu źle wpłynie na ostateczny smak dania. Dlatego też, jeśli już zlewacie olej do słoika, koniecznie przelejcie go przez sitko, by jakiekolwiek resztki smażonego dania nie zostały w oleju.

Ważny punkt dymienia olejów

Niestety podczas smażenia olej może zacząć wydzielać groźne toksyny. Takiego oleju pod żadnym pozorem nie wolno powtórnie użyć, bo może być trujący. Jak sprawdzić, kiedy dochodzi do tak groźnej sytuacji? Kiedy rozgrzany olej przekroczy swój punkt dymienia. Zastanawiacie się czym jest punkt dymienia? To najniższa temperatura, przy której ogrzewany olej lub tłuszcz zaczyna rozpadać się na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe oraz traci wszelkie własności odżywcze. Dalszym etapem jest powstanie akroleiny, która wydziela się w postaci gryzącego dymu.

Warto wiedzieć, że oleje roślinne różnią się między sobą temperaturą dymienia. I tak punkt dymienia dla poszczególnych olei wynosi:

  • olej rzepakowy ok. 200°C,
  • olej orzechowy ok. 230°C,
  • olej kokosowy rafinowany ok. 200 st. C,
  • olej palmowy rafinowany ok. 200 st. C.
  • oliwa z oliwek ok. 150 st. C.
  • olej ryżowy nawet do 250 st. C

Olej winogronowy, słonecznikowy, kukurydziany, lniany czy sojowy najlepiej zjadać na surowo.

Dlatego podczas smażeniu na oleju trzeba pilnować, by nie dopuszczać, by olej osiągnął i przekroczył swój punkt dymienia. Tylko wtedy można użyć go powtórnie. Warto też wiedzieć, że każdorazowe użycie oleju obniża ten pułap i jego jakość. Olej powinno się używać powtórnie maksymalnie 3-4 razy.

Jak smażyć na oleju poprawnie?

  1. Rozgrzejcie dobrze tłuszcz na patelni. To sprawia, że tłuszcz nie wsiąka zbytnio w potrawy, które szybciej się wtedy smażą.  
  2. Potrawy warto smażyć jak najkrócej, z każdej strony raz, nie przewracać co chwilę i nie odsmażać na patelni. Lepiej podgrzać je w piekarniku, mikrofalówce lub na parze.
  3. Gdy podgrzany olej zaczyna wydawać nieprzyjemny zapach, to znak, że jego temperatura jest za wysoka. Najlepiej zdjąć patelnię z palnika i lekko ochłodzić olej. Gdy zaczyna unosić się dym, najlepiej taki olej ostawić i użyć nowego.
  4. Do gorącego już tłuszczu na patelni nie powinno się dolewać zimnego.

GettyImages