Podczas upałów nikt nie ma ochoty na pieczenie drożdżowych ciast czy wysokich biszkoptów. W taką pogodę średnio udają się też ciasta z kremami i masami na bazie śmietany czy masła, gdyż wszystkie takie nadzienia błyskawicznie zaczynają spływać po wyjęciu z lodówki. Latem warto więc postawić na sernik na zimno, a ten robi się wyjątkowo szybko i łatwo. Potrzebujecie jedynie 2 niedrogich składników, a wszystko pójdzie raz-dwa.

Jak zrobić sernik na zimno tylko z 2 składników?

Aby przygotować przepyszne kremowe ciasto bez pieczenia, nie potrzebujecie żadnego spodu z biszkoptów czy herbatników. Nie będzie też potrzebny żaden krem ani bita śmietana. Do przygotowania dwuwarstwowego sernika wystarczą jedynie serek homogenizowany i galaretka, a całe przygotowania są dziecinnie proste.

Ważne jednak, aby uzbroić się w cierpliwość, bo na stężenie masy w lodówce trzeba będzie trochę poczekać. Na to też jednak jest sprytny sposób, gdyż gdy dodamy do masy sernikowej mrożone owoce, to błyskawicznie stężeje. Jeśli więc zależy wam na szybkim cieście dla niespodziewanych gości, po prostu dorzućcie do serka z galaretką garstkę mrożonych borówek, truskawek czy malin. Podobny trik można zastosować również do górnej warstwy sernika, czyli owocowej galaretki. Dzięki temu deser będzie gotowy 4x szybciej, a dodatkowo ciasto zyska znacznie więcej smaku.

Ciekawym pomysłem jest też zrobienie małych jednoporcjowych serniczków, zamiast dużej tortownicy czy blachy. Tak przygotowane desery będą wyglądały uroczo na talerzach, a dodatkowo jeszcze szybciej stężeją w lodówce, nawet bez dodatku mrożonych owoców.

Prosty sernik na zimno - przepis

Składniki:

  • 1 kg serka homogenizowanego,
  • 5 saszetek galaretki (3 krystaliczne i 2 o dowolnych smakach).

Przygotowanie:

1. Galaretki krystaliczne rozpuszczamy w 0,5 l wrzątku i dokładnie mieszamy. Kiedy się połączą, odstawiamy je do wystudzenia.

2. Następnie przekładami do miski serek homogenizowany i stopniowo dodajemy do niego wystudzoną galaretkę, ciągle mieszając. Łączymy wszystko na jednolitą masę, po czym przelewamy do szczelnej tortownicy i wkładamy do lodówki.

3. W tym czasie rozpuszczamy 2 kolejne galaretki, tym razem w 350 ml wrzątku. Dokładnie mieszamy masę, po czym odstawiamy ją do wystudzenia. Gdy zacznie gęstnieć, ostrożnie przelewamy ją na lekko już stężały sernik i ponownie wstawiamy do lodówki.