Z pewnością podczas przygotowywania różnych potraw niemal stale wykorzystujecie warzywa. Można z nich przyrządzić pyszne zupy, zapiekanki, są też idealnym dodatkiem do kanapek. Jest to również nieodłączny element surówek i sałatek. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę – nie wszystkie z nich można jeść na surowo. W przeciwnym razie sami sobie możecie zaszkodzić.

Jakich warzyw lepiej nie jeść na surowo?

Jednym z warzyw, którego nie powinniście jeść na surowo, jest szpinak. Jest to ważne, zwłaszcza gdy spożywacie go w dużych ilościach. Warzywo to dopiero po obróbce termicznej jest naprawdę zdrowe. Jeśli będziecie go dusić lub gotować – stanie się bogaty w wapń, magnez i żelazo. Surowy zawiera szczawiany, które są niewskazane dla naszego zdrowia i mogą przyczynić się do niedoborów wapnia i witaminy D, a także zaburzyć wchłanianie magnezu.

Pozostałe warzywa, których nie powinniście jeść na surowo to:

  • Ziemniaki - zawierają dużą ilość niebezpiecznego alkaloidu zwanego solaniną, zjedzone na surowo mogą spowodować ból brzucha, problemy żołądkowe oraz gorączkę.
  • Bakłażan - również zawiera solaniny, a w dodatku jedzony na surowo jest gorzki i twardy. 
  • Szparagi - ich grube ściany komórkowe sprawiają, że w przypadku jedzenia na surowo pochodzące od nich składniki odżywcze byłyby bardzo trudne do wchłonięcia przez ludzki organizm. Zawierają też saponiny, które mogą spowodować uszkodzenie czerwonych krwinek. 
  • Rośliny strączkowe - jedzone na surowo będą bardzo ciężkostrawne. Zawierają też fityniany, które zaburzają wchłanianie składników odżywczych. 

Pamiętajcie również, by unikać warzyw, które nie są do końca dojrzałe, np. pomidorów. Mogą wtedy wystąpić mdłości, biegunka czy wymioty.

W jaki sposób najlepiej przyrządzić warzywa?

Warzywa, których nie można jeść na surowo, możecie po prostu ugotować przed dodaniem do sałatki lub surówki. Jeszcze zdrowiej będzie, jeśli zrobicie to na parze. Ta forma pozwala zachować najwięcej składników odżywczych w przyrządzanych produktach.

Dobrym sposobem jest też upieczenie ich w naczyniu żaroodpornym lub folii – organizm bardzo szybko je trawi, dlatego są świetnym elementem diety lekkostrawnej.