Za oknem robi się coraz chłodniej, a to znak, że powoli wchodzimy w sezon cytrusowy. W sklepach i na straganach kuszą nas więc intensywnie pomarańczowe i pięknie pachnące mandarynki. Często wyglądają one pięknie na półkach, ale po obraniu okazują się suche i kwaśne. Zobaczcie, jak wybrać dobre mandarynki, a już zawsze będziecie przynosić do domu same najpyszniejsze sztuki.

Jakie są rodzaje mandarynek?

Najpopularniejsze odmiany, jakie znajdziemy w rodzimych sklepach to klementynka, tangela, tangerynka i satsuma. Czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje? 

  • tangela to skrzyżowanie mandarynki i grejpfruta, charakteryzujące się wyraziście pomarańczową skórką o delikatnej strukturze oraz mocnym, orzeźwiającym smakiem,
  • tangerynka ma czerwonawy miąższ i łatwo się obiera, ale jej minusem jest spora ilość pestek oraz lekko cierpki smak,
  • satsuma jest nieco większa od klasycznej mandarynki i ma jasnopomarańczową skórkę. Słynie z tego, że w ogóle nie posiada pestek i bardzo łatwo się obiera, dlatego szczególnie dobrze sprawdzi się dla dzieci. 
  • klementynka to krzyżówka pomarańczy z mandarynką. Jest najdrobniejsza ze wszystkich powyższych rodzajów i łatwo ją poznać po bardzo cienkiej skórce. Zaletami tego gatunku są niewielka ilość pestek i bardzo słodki, soczysty miąższ.

Na co zwrócić uwagę, kupując mandarynki?

1. Pochodzenie

W sklepach znajdziemy szeroki wybór owoców importowanych z wielu miejsc na świecie. Wybierając mandarynki, warto więc zwrócić uwagę, skąd do nas przyjechały. Okazuje się bowiem, że z kraju pochodzenia możemy wyczytać wiele cennych informacji na temat smaku i konsystencji owoców. Zwykle najsłodsze i najbardziej soczyste są mandarynki marokańskie i hiszpańskie, natomiast te tureckie mogą być nieco cierpkie w smaku.

2. Wielkość i ciężar

Duże, okazałe mandarynki mogą kusić ze sklepowych półek, ale nie dajcie się zmylić, gdyż często te największe okazy są kwaśne. Aby trafić na słodkie i soczyste owoce, znacznie lepiej wybrać mniejsze sztuki. Oczywiście mogą zdarzać się wyjątki od tej reguły, jednak mimo wszystko bezpiecznie kupować małe lub średnie cytrusy. Warto też wziąć jedną sztukę w dłoń i ocenić jej wagę. Jeśli mandarynka jest ciężka, to znaczy, że będzie soczysta, gdyż za wagę w głównej mierze odpowiada ilość zawartego w niej soku. 

3. Wygląd

Kolejnym wyznacznikiem smacznej i świeżej mandarynki jest jej wygląd. Najwięcej o jakości owocu mówi nam jego skórka. Po pierwsze, nie powinny się na niej znajdować żadne przebarwienia, plamy czy obicia. Po drugie, lepiej, żeby nie była ona zbyt gruba, twarda i pomarszczona. Taka struktura łupinki to znak, że mandarynki są stare i niesmaczne. Nie poleca się też kupowania cytrusów z cienką skórką, która bardzo mocno przylega do miąższu, gdyż te z kolei mogą być przesuszone na wiór. Najlepszym wyborem będą owoce o cienkiej, delikatnej i lekko odstającej od miąższu skórce.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym dobrej mandarynki są dziurki pozostałe po korzonkach. Na świeżych owocach te miejsca są dość miękkie i mają jasny kolor, a im dłużej mandarynki leżą w skrzynkach, tym stają się ciemniejsze i bardziej zdrewniałe. Zwróćcie więc na to uwagę i zawsze wybierajcie mandarynki o jasnych wgłębieniach po łodydze