Płatki jaglane uzyskuje się poprzez mechaniczne zgniatanie i obłuszczanie ziaren prosa, czyli jednego z najstarszych zbóż uprawianych przez człowieka – z badań archeologicznych wynika, że roślinę z rodziny wiechlinowatych wykorzystywano do celów spożywczych już w epoce neolitu.

Od wieków cieszy się popularnością także w Polsce, a najbardziej cenionym produktem przerobu ziaren prosa już w czasach średniowiecza była kasza jaglana, zwana jagłami. „Król, królowe, królewna, książęta i księżne, dostojnicy, panowie, urzędnicy, dworzanie, czeladź zamkowa, na koniec służba wszelaka, czy w piątki, czy w świątki, wszyscy spożywają jagły, nieraz po dwa razy dziennie; obok grochu są one potrawą pospolicie jadaną najczęściej i słusznie do narodowych naszych załączane być powinny, pomimo że dzisiaj rzadziej na stołach naszych się pokazują” – tak historyk Józef Peszke opisywał wnioski płynące z lektury odnalezionych rachunków z dworu Władysława Jagiełły.

Płatki jaglane mają znacznie krótszą tradycję, gdyż technologia ich produkcji została opracowana dopiero pod koniec XIX wieku. Do dziś ziarna prosa poddaje się działaniu pary o temperaturze 90 stopni, następnie są pozbawiane łusek, walcowane i suszone.

Płatki jaglane – wartości odżywcze

Mimo dość wysokiego stopnia przetworzenia płatki jaglane charakteryzują się dużymi wartościami odżywczymi. Podobnie jak wszystkie produkty zbożowe stanowią bogate źródło witamin z grupy B, które wspomagają układ odpornościowy, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu i są niezbędne w procesie przemiany białek. Poprawiają także samopoczucie, wzmacniają koncentrację, likwidują przyczyny zmęczenia czy bezsenności.

Płatki jaglane dostarczają też sporo innych witamin, zwłaszcza E. To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, chroniący organizm przez szkodliwym działaniem wolnych rodników, odpowiedzialnych m.in. za rozwój nowotworów.

Produkt otrzymywany z ziaren prosa jest też skarbnicą cennych minerałów: wapnia, żelaza, potasu, fosforu czy manganu. Zawiera dużą dawkę kwasu krzemowego, czyli jednego ze składników keratyny, wygładzającego cerę oraz wzmacniającego włosy i paznokcie.

Płatki jaglane są bogatym źródłem białka, dlatego zapewniają solidny zastrzyk energii. Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego regulują pracę układu pokarmowego i pomagają przeciwdziałać zaparciom. Wykazują działanie przeciwgrzybiczne, detoksykacyjne oraz moczopędne. Usprawniają funkcjonowanie nerek. Jako produkt bezglutenowy mogą być spożywane przez chorych na celiakię.

Wadą płatków jaglanych może być ich stosunkowo wysoka kaloryczność – 100 g rozgniecionych ziaren prosa dostarcza 360 kcal. Charakteryzują się także znaczącym wskaźnikiem indeksu glikemicznego – 71, co oznacza, że w dość szybkim tempie podnoszą poziom glukozy we krwi, dlatego nie są wskazane dla osób zmagających się z cukrzycą.

Jak gotować płatki jaglane

Płatki jaglane to bardzo wartościowy produkt spożywczy, jednak wymagają stosowania pewnych zasad, gdyż nieodpowiednio przechowywane mogą np. odstraszyć gorzkim posmakiem. Muszą pozostawać w zamkniętym pojemniku.
Nie powinny także przechodzić zbyt długiej obróbki termicznej. Są na tyle delikatne, że można je jeść nawet na surowo. Jeśli chcemy je przyrządzić na ciepło, należy zalać płatki mlekiem lub wodą (w proporcji 1:2, czyli na porcję płatków dwie porcje płynu) i gotować na wolnym ogniu przez 3-5 minut, co pewien czas mieszając.

Płatki jaglane – pomysły na wykorzystanie w kuchni

Płatki jaglane są chrupiące, ale niezbyt wyraziste w smaku, co jednak często okazuje się ich zaletą. Produkt można bowiem stosować w kuchni na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się jako baza pożywnego dania śniadaniowego, wystarczy zalać płatki mlekiem, sokiem lub jogurtem naturalnym i dodać ulubione owoce. Anna Lewandowska radzi, by podgrzać je na mleku roślinnym, dodać siemię lniane, cynamon, syrop klonowy i wiórki kokosowe, a później podać z bananem, migdałami, jagodami i pestkami granatu.

Warto wzbogacać nimi także naleśniki czy rozmaite sałatki. Płatki jaglane można wykorzystać jako zagęstnik do zup i sosów, ale również panierkę do mięsa, będącą zdrowszą alternatywą dla bułki tartej. Po zmieleniu w blenderze staną się zamiennikiem mąki w ciastach i ciasteczkach.