Do tej pory nie wiadomo, kto wymyślił recepturę pina colady. Powstała w latach 60. XX wieku w Portoryko.

Pina colada - jak zrobić?

Zadajmy sobie podstawowe pytanie w kontekście drinka, jakim jest pina colada - jak zrobić najlepszą? Istnieje kilka ważnych trików.

Przede wszystkim wykorzystywane składniki powinny zostać wcześniej schłodzone. Należy wstawić je do lodówki na co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem przygotowań. Najlepiej jest użyć soku ananasowego ze świeżego owocu, chociaż w polskich warunkach może to być trudne.

Pina colada - z czym pić?

Kolejne pytanie w kontekście pina colada - z czym pić ten drink? Najlepszym dodatkiem do niego są po prostu świeże owoce. Można także wykorzystać te egzotyczne w puszkach. Do najpopularniejszych należą: ananasy, melony, brzoskwinie.

Pina colada stanowi również świetny dodatek do sałatki owocowej. Niektórzy lubią ją zestawiać z ciastami i czekoladkami, jednak to połączenie może być zbyt słodkie. Zawsze sprawdzają się natomiast lody.

Pina colada - przepis

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów podstawowe składniki pina colady to:

  • 30 ml białego rumu,
  • 30 ml śmietanki kokosowej 
  • 90 ml soku ananasowego.

Niektórzy dodają do drinka również malibu, a śmietankę kokosową zastępują mlekiem krowim. Przygotowanie jest łatwe: składniki należy po prostu zmiksować i podać z lodem.

Pina colada bez alkoholu - przepis

Innym wariantem jest pina colada bez alkoholu, która powstaje poprzez połączenie mleka kokosowego i soku ananasowego w proporcjach 1:2. Drink podaje się z lodem.

Istnieje także likier pina colada. Gdzie kupić taki gotowy alkohol? Dostępny jest w większości sklepów monopolowych i dużych supermarketach.