Magda Pomorska: Karmelarz – zawód dość nietypowy. Jak się zaczeła Pani przygoda z tą dziedziną?
Ewa Bonomini-Ulfik: Karmelarz to nietypowy i rzadko spotykany zawód, w którym główną rolę gra karmel, a przede wszystkim - słodycze i ozdoby na tort z niego zrobione. W moim przypadku jest to przede wszystkim pasja, która stała się pracą. Kocham słodycze i od zawsze wolałam robić desery niż np. obiady. Kiedyś próbowałam swoich sił przy robieniu tortów, ale nie trwało to długo. I to właśnie lizaki skradły moje serce.

Karmel na cukierki a karmel płynny jak sos – który woli Pani jako karmelarz i jako amator słodkości? Jakie różnice warto wskazać?

Wydaję mi się, że przede wszystkim należy zacząć od tego, co to w ogóle jest karmel, bo wiele osób myli go np. z toffi. Karmel to cukier poddawany działaniu wysokiej temperatury, jeżeli dodamy do niego masło, to mamy już toffi. W pracy używam tradycyjnego karmelu na cukierki,  ale prywatnie kocham wszelkiego rodzaju sosy karmelowe dodawane do deserów. 

Jak zrobić karmel w domu? Jak Pani na co dzień podchodzi do produkcji karmelu?

Bardzo często jest mi zadawane pytanie: jak zrobić idealny karmel? I tu odpowiedź zawsze jest taka sama: to moja słodka tajemnica! Przepisów na karmel w internecie znajdziemy mnóstwo, ja mój przepis nieustannie ulepszam i poprawiam. Dla amatorów karmelu mam propozycje - zróbcie lizaki z mojego dzieciństwa! Jakie to są? Otóż gdy byłam mała, a w domu nie było nic słodkiego, to moja mama rozpuszczała na patelni cukier, czekała aż będzie miał bursztynowy kolor, „nawijała” go na łyżki, zostawiała do ostygnięcia i już! Lizaki były gotowe. Tylko należy pamiętać, że przy pracy z karmelem trzeba bardzo uważać, gorący cukier nagrzewa się do nawet 150 stopni!

fot. archiwum prywatne Ewa Bonomini-Ulfik

A jak zrobić słony karmel – czy takie smaki wykorzystuje Pani w swoich wyrobach?

Bardzo popularnym smakiem jest ostatnio słony karmel. Taki smak jest również na mojej liście nowych smaków cukierków do zrobienia. Mam za sobą pierwsze próby, więc już wkrótce pojawi się relacja na TikToku z tworzenia. 

@candyworld.pl

Lubicie? to jaki następny? ##nowysmak ##cukierki ##panikarmelarz

♬ Taste - Tyga

Karmel lubi się z…. – czyli jakie składniki najczęściej Pani do karmelu dodaje?

Aby uzyskać konkretny smak cukierków, do karmelu należy dodać odpowiedni aromat naturalny. Moje ulubione smaki, to arbuz, mango, cytryna, truskawka i czarna porzeczka. Oprócz aromatu czasami dodaje do lizaków inne dodatki - suszone owoce, posypkę cukrową lub jadalny brokat. Moją inspiracją są ostatnio moi fani, którzy w komentarzach proponują mi nowe smaki, dodatki i pomysły na lizaki. Oprócz tego zadają mi ciekawe pytania dotyczące mojej pracy, jak np. pytanie o hak cukierniczy. Wiele osób interesowało, do czego on służy i czy w ogóle go używam. Otóż hak pomaga karmelarzowi napowietrzyć masę karmelową. A po co ją napowietrzać? Żeby zrobiła się biała. Powietrze magicznie zamienia bursztynowy karmel w perłowo białą masę.

Czy poleca Pani zawód karmelarza innym? O czym warto wiedzieć, zanim wybierze się tę ścieżkę w cukiernictwie?

Zawód karmelarza to na pewno słodka i ciekawa praca, ale jest też bardzo wymagająca i czasochłonna. Ja w większości nauczyłam się tego zawodu sama, z pasji do karmelowych słodyczy, więc w moim przypadku wymagało to ode mnie również samozaparcia i wytrwałości. Jeżeli kochasz jeść i robić słodycze, to spróbuj różnych specjalizacji cukiernictwa, by potem wybrać tę, która sprawi Ci najwięcej przyjemności z tworzenia.