Przyglądając się opakowaniom produktów spożywczych, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na skład, tabelę żywieniową i termin przydatności do spożycia danego artykułu.

Dlaczego producenci używają oznaczeń graficznych? Przecież oczywiste jest, że zapis słowny pozostawia znacznie mniej miejsca na jakiekolwiek wątpliwości w kwestii przekazu. Nie można przeczyć faktom, ale warto zdać sobie sprawę, że owe piktogramy stanowią międzynarodowy sposób komunikacji na linii producent-konsument. Gdy już poznamy ich znaczenie, łatwo rozszyfrujemy każdy z tych znaków, bez względu na to, czy zakupy zrobimy w osiedlowym sklepie czy np. w paryskim markecie podczas wakacyjnego wypadu do Francji.

Po co są oznaczenia na opakowaniach?

Może się wydawać, że producenci stosują oznaczenia graficzne tylko dlatego, że taki wymóg jest na nich nakładany stosownymi ustawami. Nic bardziej mylnego. Oznaczenia na opakowaniach służą przede wszystkim konsumentom.

Niewielkie znaki znacząco ułatwiają podjęcie świadomej decyzji zakupowej, bo wyraźnie sugerują, który produkt będzie odpowiedni dla osób stosujących diety eliminacyjne, jest wytwarzany zgodnie z zasadami gospodarki ekologicznej i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Piktogramy podpowiadają, w jaki sposób przechowywać dany produkt oraz podpowiadają, co zrobić z opakowaniem po zużyciu jego zawartości i w ten sposób ułatwiają segregację odpadów.

To wszystko sprawia, że kupujący wybiera dany artykuł w sposób całkowicie świadomy. Warto więc dokładnie czytać etykiety i oglądać opakowanie z każdej strony, tym bardziej, że poszczególne symbole są na tyle charakterystyczne, że zapamiętanie ich znaczenia nie stanowi najmniejszego problemu.

Jakie są oznaczenia na opakowaniach?

Na opakowaniach produktów spożywczych, dużych urządzeń AGD czy mniejszego sprzętu kuchennego widnieje całkiem sporo znaków, które na pierwszy rzut oka niewiele nam mówią. Czas zatem odszyfrować te symbole, z którymi spotykamy się najczęściej. 

Podstawowe oznaczenia na opakowaniach dotyczą jakości danego produktu i norm, które spełnia. W tym miejscu należy wymienić przede wszystkim znak CE, który wskazuje na zgodność parametrów z wymogami zawartymi w dyrektywach Unii Europejskiej.

Kolejna grupa piktogramów to znaki manipulacyjne, które wskazują na warunki transportu. Do tej grupy zaliczają się symbole informujące o konieczności przestrzegania właściwej temperatury (znak przedstawiający domek ze słońcem) czy ochrony opakowania przed wilgocią (parasolka, na którą spadają krople deszczu).

Rozbudowaną grupę symboli stanowią także znaki zasadnicze, które mają na celu zidentyfikowanie zawartości opakowania. Tutaj należy wymienić  m.in. piktogram przedstawiający materiały kruche (symbol przedstawiający pęknięty kieliszek).

Na opakowaniach produktów spożywczych znajdziemy wiele piktogramów, które nie występują na innych artykułach. Należą do nich znaki informujące o składzie i pochodzeniu (np. znak produkcji ekologicznej UE), zgodności z poszczególnymi dietami (np. bez GMO, laktozy, glutenu).

Jak oznaczone są opakowania do recyklingu?

Niezwykle rozbudowaną grupę symboli stanowią oznaczenia ekologiczne. Te wskazują nie tylko na pochodzenie danego produktu, ale także na możliwość recyklingu opakowania. 

Podstawowym znakiem recyklingowym jest tzw. Mobius loop. Symbol ten składa się z trzech strzałek tworzących trójkąt. Może być zielony, ale często stosowany jest też czarny kolor lub sam kontur bez wypełnienia. Jeżeli na opakowaniu zobaczysz taki piktogram, oznacza to, że może być poddane recyklingowi, a co za tym idzie – nadaje się do segregacji.

Przy charakterystycznym trójkącie często pojawiają się też inne oznaczenia. Może być w nim zawarta liczba, która określa procentową zawartość surowca zdatnego do recyklingu. W przypadku opakowań z tworzywa sztucznego, pojawiają się też oznaczenia określające materiał:

  • PET,
  • HDPE,
  • PVC,
  • LDPE,
  • PS,
  • PP,
  • OTHER (INNE).

Recyklingowi podlega także aluminium, czyli materiał, z którego wytwarzane są puszki na napoje i wyroby konserwowe oraz wiele innych opakowań. O tym, że materiał nadaje się do ponownego przetworzenia, informuje znak przedstawiający koło z napisem „alu” w środku.

AdobeStock

Niektóre opakowania ulegają biodegradacji, co oznacza, że mogą być kompostowane. Oznacza się je symbolem zaplecionej wstążki z dwoma listkami. Taki znak wyraźnie sugeruje, że opakowanie zostało wykonane z materiału ulegającemu rozkładowi, a to oznacza, że powinno trafić do pojemnika na odpady biologiczne.  

Istnieją opakowania, których nie trzeba recyklingować i kompostować, bo świetnie nadają się do ponownego wykorzystania. Należą do nich choćby butelki zwrotne, ale nie tylko, bo ponownie użyte mogą być też m.in. niektóre beczki czy kontenery. Takie opakowanie jest oznaczone symbolem dwóch przeciwstawnych strzałek.