Często gotujecie jajka na miękko i twardo? Prawdopodobnie zawsze wtedy wylewacie wodę z garnka wprost do zlewu, a to duża strata. Ten niepozorny płyn ma znacznie więcej mocy, niż mogłoby się wydawać i przyda się w każdym domu. Zobaczcie, do czego można go wykorzystać, a będziecie zachwyceni.

Właściwości wody po gotowaniu jajek

Skorupki jaj to prawdziwe bogactwo wapnia, a do tego źródło miedzi, cynku i fluoru, a podczas gotowania, wszystkie te składniki zostają uwolnione do wody, przez co staje się ona niezwykle cennym płynem. Wylewanie go to prawdziwa strata, gdyż doskonale sprawdzi się on jako zamiennik pewnego produktu, który często ląduje w naszych koszykach.

Jak wykorzystać wodę z gotowania jajek?

Okazuje się, że ten bogaty w składniki mineralne płyn działa jak naturalna odżywka do roślin i z powodzeniem zastąpi drogie nawozy dostępne w sklepach. Regularne podlewanie kwiatów taką wodą wapniową pobudza ich wzrost nawet o 10 razy! Co więcej, taka domowa odżywka pomaga też utrzymać prawidłowe pH gleby, czyli między 5,5 a 6,5, a to niezwykle ważny parametr, gdyż podłoże o takim odczynie pozwala roślinom lepiej wchłaniać wszystkie składniki.

Jak podlewać kwiaty wodą po gotowaniu jajek?

To nic trudnego, ale zanim odżywimy nią kwiaty, musimy pamiętać, aby zaraz po ugotowaniu jajek, przelać ją do czystego naczynia i całkowicie wystudzić. Dopiero zupełnie zimny płyn możemy wlewać bezpośrednio do gleby lub przelewać do atomizera i spryskiwać liście.

Co więcej, do pielęgnacji roślin przyda się nie tylko woda z gotowania, ale i pozostałe po ich obieraniu skorupki. Wystarczy je wysuszyć, drobno pokruszyć i wsypać do ziemi. Sprawdzą się one jednak tylko do roślin, które lubią odczyn zasadowy.