Każdy, kto często gotuje wie jak męczące jest późniejsze czyszczenie płyty z tłustego i przypalonego brudu. To zadanie można jednak sobie ułatwić banalnie prostym trikiem, Zobaczcie, jak wymyć kuchenkę na błysk i to bez szorowania. 

Jak wyczyścić kuchenkę?

Najlepszym sposobem na łatwe usuwanie zabrudzeń okazuje się trik z folią spożywczą. Na czym polega ta metoda? Po spryskaniu powierzchni płynem należy szczelnie przykryć ją arkuszem folii i zostawić na 1 godzinę. Jeśli brud jest wyjątkowo mocno zaschnięty, warto wydłużyć ten czas i poczekać nawet do 2 godzin. Wtedy będziemy mieli stuprocentową pewność, że zabrudzenia dokładnie się rozpuszczą i będą same odchodziły od kuchenki, bez potrzeby szorowania i skrobania. Po zdjęciu foliowej pokrywy wystarczy więc już tylko przetrzeć płytkę wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym, a będzie lśniła jak nowa. Jak to działa? Warstwa plastiku blokuje odparowywanie środków do czyszczenia, przez co znacznie mocniej wnikają one w zabrudzenia i mają silniejsze działanie.

Czym najlepiej czyścić kuchenkę?

Kiedy wiemy już jak czyścić płytkę, sprawdźmy czym najlepiej to robić. Większość z nas wybiera chemiczne detergenty dostępne w sklepach, ale równie skuteczny środek można zrobić w domowym zaciszu, na bazie produktów z kuchennej szafki. Jedną z takich naturalnych mieszanek czyszczących jest pasta z sody oczyszczonej i soku z cytryny. Innym świetnym domowym środkiem jest roztwór octu i wody w proporcji 1:1. Najlepiej przelać go do butelki ze spryskiwaczem, a wtedy z łatwością wyczyścimy nim nie tylko kuchenkę, ale i wszelkie inne kuchenne zabrudzenia. Jeśli nie macie octu, w podobny sposób zadziała mieszanka 3 łyżek kwasku cytrynowego i 100 ml ciepłej wody