Święta, święta i po świętach, a blacha sernika wciąż nie została opróżniona? Aby niczego nie marnować i zachować pyszne ciasto na później, najlepiej jest je zamrozić. Zobaczcie, jak to zrobić, aby po rozmrożeniu zachować pełnię smaku i idealną konsystencję sernika.

Czy można mrozić sernik?

Wielu miłośników deserów zastanawia się, czy sernik można zamrozić. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko niektóre jego rodzaje. Otóż do mrożenia nadają się klasyczne serniki bez dodatków, natomiast tych z bezą, galaretką lub bitą śmietaną nie powinno się mrozić. Wszystko dlatego, że te składniki rozpuszczają się po rozmrożeniu, przez co psują nie tylko wygląd, ale i smak całego ciasta. Kolejne kryterium to świeżość ciasta, gdyż im szybciej go zamrozimy sernik, tym lepiej będzie smakował po rozmrożeniu. Tygodniowy, lekko podeschły sernik niestety nie będzie dobrze smakował nawet przy zachowaniu najlepszych technik mrożenia. 

Jak mrozić sernik?

Skoro wiemy już jakie serniki można mrozić, przejdźmy do tego jak to robić. Okazuje się bowiem, że choć sam proces mrożenia nie jest niczym skomplikowanym, to wymaga zachowania pewnych reguł, gdyż, jeśli wykona się go w nieodpowiedni sposób, to po rozmrożeniu sernik  będzie nadawał się już tylko do wyrzucenia. Najważniejsze jest tu odpowiednie zapakowanie. Sernik to jedno z tych ciast, które najbardziej chłoną inne zapachy, dlatego musimy pamiętać, że przed włożeniem do zamrażalnika, musimy szczelnie owinąć go folią. Można użyć zarówno tej aluminiowej, jak i spożywczej, a nawet zwykłych woreczków foliowych. Doskonale sprawdzą się też specjalne woreczki strunowe do mrożenia, które najlepiej znoszą niskie temperatury.

Które ciasta można zamrozić?

Jeśli oprócz sernika, po świętach zostały wam też inne ciasta, je również możecie wrzucić do zamrażalnika. Do mrożenia nadają się jeszcze takie pyszności jak:

  • makowiec,
  • piernik staropolski,
  • miodownik,
  • ciasto snickers,
  • szarlotka,
  • kruche tarty,
  • keks.