Zamiokulkas charakteryzuje się ciemnozielonymi, błyszczącymi, twardymi listkami porastającymi naprzemiennie łodygi. Mimo, iż próżno oczekiwać by w naszych warunkach zakwitł, to możemy być pewni, że wytrzyma każde warunki, jakie mu przygotujemy. To roślina niebywale odporna na nie do końca odpowiednią uprawę. Będzie świetnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z uprawianiem roślin.

Zamiokulkas - zasady uprawy

Zamiokulkas może rosnąć praktycznie w każdym pomieszczeniu. Zarówno ciepło kaloryfera, jak i ciemna sypialnia nie będą dla niego problemem. Jeśli jednak chcemy by czuł się w naszym domu dobrze i warto zadbać o kilka szczegółów:

  • Podlewajcie go tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Nie lubi przelania i lepiej poradzi sobie z mniejszą ilością wody niż ze zbyt wilgotną ziemią. Bez podlewania wytrzyma nawet 1,5 miesiąca. Najlepsza będzie woda odstana o temperaturze pokojowej.  Szybko zauważycie, że kwiatek ma za dużo wody - na liściach pojawią się brązowe plamy.
  • Zamiokulkas najbardziej lubi półcieniste miejsca w domu. Dlatego lepiej postawić go w ciemniejszym miejscu w domu niż wystawić na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli będzie mieć za mało światła zbledną mu liście. Wtedy warto przestawić go w nieco jaśniejsze miejsce.
  • Zimą zamiokulkas przechodzi w stan spoczynku - dlatego spadki temperatury nie są dla niego groźne. Trzeba jednak uważać na wietrzenie pomieszczeń. Kwiat nie lubi przeciągów, ani gwałtownych zmian temperatur.  
  • Przesadzanie rośliny zostawcie na wiosnę i nie częściej niż co 2 lata. Uważajcie jednak na kłącza - są delikatne i można je łatwo uszkodzić. Ponieważ roślina ma tendencję do szybkiego wzrostu warto zapewnić jej wystarczająco dużą doniczkę.

Dlaczego zamikulkas nie wypuszcza nowych liści?

Powodów, dla których zamikulkas nie wypuszcza nowych liści jest kilka. To może być przelanie, nieodpowiednia pora roku, niewłaściwe pH gleby, zbyt mała ilość światła, albo zbyt mała doniczka.

W takiej sytuacji warto zasilić go naturalnym nawozem, który przyczyni się do poprawy kondycji rośliny i sprawi, że zacznie wypuszczać nowe, zdrowe liście.

Domowy nawóz do zamiokulkasa z pestek słonecznika

Nie od dziś wiadomo, że pestki słonecznika to skarbnica minerałów i witam. Dlatego warto wykorzystać je, do odżywienia zamiokulkasa. Nawóz z pestek skutecznie pobudzi roślinę do wzrostu. Dodatkowo liście staną się po nim ciemniejsze i bardziej zielone a zamiokulkas zacznie wypuszczać nowe liście.
Potrzebujecie jedynie garść słonecznika. Możecie go kupić w każdym sklepie spożywczym. Nie musicie nawet kupować obranych ziarenek. Słonecznik w skorupkach będzie jeszcze bardziej wartościowy dla rośliny. Słonecznik wrzućcie do blendera i zmielcie go na drobny pył. Do miski wsypcie ziemie do roślin doniczkowych i dosypcie do niej zmielony słonecznik i wymieszajcie.
Taka mieszankę dodajcie do doniczki podczas przesadzania rośliny, albo posypcie górną część ziemi w obecnej doniczce. Teraz pozostaje już tylko podlać kwiatek i gotowe.