Gofrownica, jeśli jeszcze jej nie macie, będzie najlepszą inwestycją tej jesieni. Co do tego zgadzają się zarówno duzi, jak i mali. Nie znamy nikogo, kto by ich nie lubił. Z odpowiednimi dodatkami, zastąpią nawet uwielbiane przez wszystkich naleśniki. Możecie je przygotować zarówno na słodko, jak i na słono. Gofry z szynką i serem, z 4 ciągnącymi się serami czy z suszonymi pomidorami i szpinakiem to zaledwie ułamek możliwości. Gofry na słono możecie zrobić również na cieście z naszego przepisu. Wystarczy, że zrezygnujecie z cukru w przepisie. 

Jak zrobić najbardziej chrupiące gofry? 3 najważniejsze zasady

Wcale nie musicie robić gofrów jak Belgowie - z ciasta drożdżowego. Mało kto ma cierpliwość poczekać, by ciasto wyrosło. Równie puszyste wyrosną wam na proszku do pieczenia. 2. składnikiem, który odróżnia belgijskie gofry od innych, jest dodatek perlistego cukru. Dzięki niemu gofry zza zachodniej granicy mają charakterystyczny zapach i karmelowy smak. Gofry drożdżowe możecie przygotować np. w wolny weekend. Te znane u nas kojarzą się z szybkim przygotowaniem. Dlatego świetnie nadają się nie tylko na deser czy przekąskę, ale i na śniadanie.

Zróbcie chrupiące gofry jak z budki. Trzymajcie się 3 ważnych zasad: 

  1. Rozgrzejcie maksymalnie gofrownicę. Im gorętsza, tym bardziej chrupiący będzie wierzch gofrów. 
  2. Nie otwierajcie urządzenia podczas smażenia. Nagły spadek temperatury może sprawić, że gofry zmiękną i sflaczeją. 
  3. Ubijcie na sztywno pianę z białek. Piana sprawi, że gofry będą lepiej chrupać i będą bardziej puszyste. 

Gofry będą smaczniejsze, jeśli dodacie do ciasta purée dyniowe. Możecie je przygotować dzień wcześniej - wystarczy upiec lub ugotować kawałki dyni i je zmiksować. Gofry będą jeszcze lepsze, jeśli doprawicie ciasto. Gofry dyniowe będą świetne z dodatkiem gałki muszkatołowej lub cynamonu. Obie przyprawy doskonale współgrają z dynią. 

Przepis na gofry dyniowe

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej
  • 2 jaja
  • 200 ml mleka
  • 200 ml wody gazowanej 
  • 150 ml dyniowego purée
  • 80 g roztopionego masła w temp. pokojowej
  • 1 łyżka cukru
  • 1/4 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia 
  • 1 szczypta soli

Sposób przygotowania:

Oddzielcie żółtka od białek. Przelejcie do miski wodę i mleko. Dodajcie dyniowe puree, płynne masło i żółtka. Przesiejcie do miski mąkę z proszkiem do pieczenia, wsypcie też cukier, sól i gałkę. Wymieszajcie lub zmiksujcie na ciasto o jednolitej konsystencji, bez grudek. Odstawcie na 15 minut. Białka ubijcie na sztywną pianę. Wmieszajcie je delikatnie do ciasta (aby nie przebić białek). Rozgrzejcie mocno gofrownicę. Rozprowadźcie ciasto na płytkach urządzenia i smażcie, aż się zarumienią. Podawajcie na ciepło lub po przestygnięciu - z bitą śmietaną, jogurtem, miodem, cukrem pudrem, owocami i posypką - np. orzechami.