Co zrobić gdy woda stoi w zlewie? Zamiast od razu dzwonić po hydraulika, zachowajcie spokój i sięgnijcie do kuchennej szafki z przyprawami. To właśnie tam znajdziecie najlepszy ratunek dla rur za grosze. Pewien tani i popularny produkt, który znajdziecie w każdym sklepie dział już w kilka chwil i usuwa problem na długo. Zobaczcie, o czym mowa i koniecznie spróbujcie, a droga i żrąca chemia pójdzie w odstawkę raz na zawsze.

Jak odetkać zlew domowym sposobem?

Gdy myślimy o domowych środkach czystości od razu kojarzy nam się soda i ocet. Nie jest to jednak jedyna opcja, ale nie każdy zna alternatywę. Jeśli więc zastanawiacie się, jak odetkać zlew bez sody, sięgnijcie po kwasek cytrynowy, który działa równie dobrze i fantastycznie rozpuszcza brud. Wystarczy tylko wsypać 4 łyżki kwasku cytrynowego do odpływu, a następnie zalać go szklanką ciepłej wody. W ten prosty sposób zalegające w rurach resztki jedzenia i tłusty osad znikną, a woda znów zacznie spływać bez problemu.

Można też po prostu rozpuścić kwasek cytrynowy w szklance wody, odczekać 15 minut, a następnie wlać całą mieszankę do odpływu. Obie metody są równie skuteczne i działają dokładnie w ten sam sposób, a więc po prostu sami wybierzcie, co jest dla was wygodniejsze. 

Do czego jeszcze wykorzystać kwasek cytrynowy?

Kwasek cytrynowy posłuży jednak nie tylko do udrożniania rur. Tego produktu można też użyć do czyszczenia zlewu z kamienia i zacieków. W tym przypadku trzeba tylko wcześniej pokryć całą powierzchnię zlewozmywaka płynem do mycia naczyń i posypać sodą oczyszczoną, a na koniec obsypać wszystko kwaskiem. Taką mieszankę zostawiamy na 5 minut, a następnie obficie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha.