Grzyby świetnie smakują, obłędnie pachną, ale są też zdrowe. Zajadamy się nimi zwłaszcza podczas jesieni, jednak jedna z odmian już pojawiła się w lasach. Smardze, bo o nich mowa, są wyjątkowo smaczne, a dodatkowo bardzo wartościowe. Ale trzeba wiedzieć gdzie je zbierać, bo może to się skończyć karą.

Pyszne grzyby są już w lasach

To grzyby, których pora występowania jest bardzo wyjątkowa. Z pewnością będzie dla was zaskoczeniem fakt, że pojawiają się one już na wiosnę. Co więcej, czasami zdarza się to nawet w lutym. Wysyp smardzów przypada jednak na kwiecień i na maj. Smardze rosną nie tylko w lasach, ale też w parkach, a nawet ogrodach. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny, powierzchnia kapelusza składa się z głębokich jamek, które są przedzielone żebrami. Są szarobrązowe, beżowe, szarawe, ale też żółtopomarańczowe. Trzon z kolei jest jasny lub kremowy i ma chropowatą powierzchnię.

Smardze zawierają niezwykle wysoki poziom witaminy D. Oprócz tego znajdziecie w nich cynk, fosfor, mangan, miedź i żelazo. Grzyb ten obfituje w liczne aminokwasy. Substancje w nich zawarte działają antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, oraz przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej. Tak bogaty skład sprawia, że są zaliczane do najzdrowszych grzybów.

Czy smardze są pod ochroną?

Zanim jednak sięgniecie po smardza, upewnijcie się, że zbieracie go w miejscu dozwolonym. W latach 1983–2014 smardze podlegały ochronie ścisłej, a od 2014 roku objęte są ochroną częściową. Co to oznacza? Dopuszczalne jest zbieranie ich na użytek własny i pozyskiwanie do celów gospodarczych tylko w ogrodach, uprawach ogrodniczych, szkółkach leśnych oraz na terenach zieleni. Nie wolno ich zbierać na stanowiskach naturalnych, czyli w lasach.

W jakiej formie można jeść smardze?

Smardzów nie wolno spożywać na surowo. Dopiero po odpowiedniej obróbce termicznej potencjalnie toksyczne związki zostają dezaktywowane i grzyb staje się jadalny. Smardze będą świetnie smakować jako dodatek do różnych mięs, ale także innych potraw. Mają delikatny smak i orzechowo-korzennny aromat. Idealnie sprawdzą się w risotto, jajecznicy oraz zupie grzybowej. Będą też świetną podstawą do sosów, ale tez dodatkiem do pizzy, czy sałatki.

Zanim przejedziecie do przygotowywania smardzów – najpierw opłuczcie je pod bieżącą wodą. Następnie musicie usunąć zanieczyszczenia z wnęk kapelusza tego grzyba. Możecie je dusić, smażyć, ale też gotować.

Makaron ze smardzamiAdobeStock