Sezon na grzybobranie dobiega końca, ale nie znaczy to, że musimy pożegnać się ze świeżymi grzybami. Okazuje się, że możemy je wyhodować we własnym ogródku, w balkonowej skrzynce, a nawet na kuchennym parapecie.

Czy da się hodować grzyby w domu?

Choć może to się wydawać dziwne, domowa uprawa grzybów jest możliwa, a co więcej, banalnie prosta. W sklepach internetowych można kupić gotowe zestawy, składające się z przerośniętego grzybnią podłoża, które wystarczy tylko trzymać pod przykryciem i czekać, aż pojawią się grzyby. W sieci znajdziemy też szereg porad o domowej uprawie, a jednym z cennych źródeł takich materiałów jest TikTok. Użytkownik @ciekawerośliny w krótkich filmikach pokazuje między innymi jak uprawiać boczniaki w warunkach domowych.

@ciekawerosliny Uprawa grzybów we własnym domu odcinek pierwszy-boczniak. obserwujcie po więcej rodzajów grzybów i efekty uprawy boczniaka :D #grzyby #boczniaki #ogród #ciekawostki #roślina #dlaciebie #rośliny #dc #zioła #ogródek ♬ dźwięk oryginalny - Ciekawe Rośliny

Jakie grzyby można hodować w domu?

Na własnym parapecie da się uprawiać między innymi pieczarki, boczniaki i borowiki, a fani azjatyckiej kuchni mogą też pokusić się o własne grzybki shitake. Początkującym polecamy jednak zacząć od pieczarek, gdyż są one najmniej wymagającym gatunkiem, który z łatwością uda się wyhodować każdemu. Te grzyby rosną nawet w niskiej temperaturze (około 10 stopni) i bez dostępu do światła dziennego, dlatego można je wyhodować nie tylko na kuchennym parapecie, ale i w piwnicy czy garażu. Wystarczy kupić przygotowaną grzybnię, a pyszne pieczarki będą gotowe do zbiorów już po 3 tygodniach. Jeden zestaw kosztuje niecałe 30 złotych, a otrzymamy z niego nawet 4 kilogramów grzybów.

Z kolei boczniaki urosną nawet w niższych temperaturach (około 5 stopni), ale potrzebują znacznie więcej miejsca. Czas wyrastania jest podobny, a zbiory, jakich możemy się spodziewać wynoszą aż do 6 kilogramów.

Jak wyhodować grzybnię w domu?

Jeśli jednak nie chcecie iść na skróty i kupować gotowego zestawu, grzybnię możecie też wyhodować samodzielnie od zera. Wystarczy wymieszać zmielonego grzyba ze świeżymi drożdżami i wodą, aby otrzymać bazę do rozrostu własnej uprawy. Ten prosty przepis na domową miksturę od jakiegoś czasu robi furorę w sieci. Zobaczcie, jak zrobić to krok po kroku. 

Uprawa prawdziwków w domu krok po kroku

Potrzebne wam będą:

  • 1 duży, dojrzały borowik
  • 25 g świeżych drożdży
  • 2 litry niechlorowanej wody

1. Niemytego borowika rozdrabniamy w blenderze lub maszynce do mięsa.
2. Zmieloną masę przekładamy do ciemnego pojemnika i łączymy ją z wodą oraz drożdżami.
3. Dokładnie wymieszaną miksturę przykrywamy czystą szmatką i odstawiamy w ciemne miejsce na około 14 dni. Po tym czasie rozcieńczamy to kolejnymi 5 litrami wody i mikstura gotowa.
4. Ziemię w doniczce, skrzynce balkonowej lub rabatce w ogródku przygotowujemy, aby stworzyć warunki jak w leśnej ściółce. Rozsypujemy więc na niej trochę igieł, suchych liści i spróchniałej kory. Na tak przygotowane podłoże wylewamy grzybowo-drożdżową miksturę, a potem już tylko cierpliwie czekamy około 2 tygodni.