Chyba każdy z nas miał choć raz w swojej kuchni nieproszonych gości w postaci muszek owocówek. Ten problem pojawia się w okresie letnim, kiedy za oknem robi się coraz cieplej. Wydaje się, że wystarczyłoby schować owoce, a problem zniknie, jednak często ciężko jest nam go zwalczyć. Wszystko dlatego, że te uporczywe owady latają nie tylko nad owocami. Zobaczcie, co zabrać z blatu, aby nie przyciągać muszek do swojej kuchni!

Skąd się biorą muszki owocowe?

Zwykle przynosimy je do domów na owocach lub warzywach, szczególnie tych przejrzałych. Możemy nawet nie zobaczyć ich gołym okiem, gdyż w owocach często znajdują się larwy, a muszki wykluwają się z nich dopiero po kilku dniach. Plaga muszek jest drogą przez mękę, dlatego może wydawać się jakby trwała tygodniami. W rzeczywistości jednak cykl życia muszki owocowej jest bardzo krótki. Ile żyje muszka owocowa? Zwykle jest to tylko kilka dni, maksymalnie do 10. Mimo tak krótkiego czasu muszki są w stanie gromadzić się niezwykle szybko, gdyż samica potrafi złożyć nawet do 20 jaj za jednym razem. Z jajeczek już w 7 dni wykluwają się dorosłe osobniki, dlatego plaga muszek błyskawicznie rozrasta się na ogromną skalę. 

Czy muszki owocówki gryzą? Nie, ale nie znaczy to, że nie są szkodliwe. Już sam widok latających nad jedzeniem muszek zniechęca do jedzenia, jednak owady te przynoszą znacznie więcej problemów niż tylko kwestie estetyczne. Owady te zanieczyszczają żywność, przyspieszając proces gnicia, a do tego przenoszą bakterie i grzyby. 

Jak zapobiegać inwazji muszek?

Najważniejszą zasadą jest chowanie produktów do lodówki lub ich przykrywanie. Nie warto też gromadzić dużych zapasów świeżych owoców czy warzyw. W okresie letnim znacznie lepiej będzie robić częściej małe zakupy spożywcze. Aby nie zapraszać w swoje progi muszek owocowych, należy też regularnie czyścić całą kuchnię, wynosić śmieci i nie zostawiać w zlewie brudnych naczyń. Wszelkiego rodzaju resztki, obierki czy odpady zachęcą intruzów do wizyty w waszych domach. 

Do czego lecą muszki owocówki?

Oprócz zachowania porządku należy też zabrać z kuchennych blatów kilka produktów, które szczególnie przyciągają te owady. Co szczególnie je wabi? Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej gromadzą się one nad owocami, szczególnie tymi mocno dojrzałymi lub nadpsutymi. Najbardziej interesują je jabłka, winogrona, śliwki, brzoskwinie czy maliny. Owoce nie są jednak jedynym obiekt zainteresowania muszek. Te owady chętnie lecą także do warzyw, szczególnie ogórków, pomidorów i cukinii. 

Należy też unikać zostawiania w kuchni otwartych słoików z przetworami owocowymi. Słodkie dżemy, konfitury czy kompoty błyskawicznie zwabią tych małych intruzów. Kolejnym wabikiem na muszki są słodkie napoje i soki owocowe. Aby nie narobić sobie problemu, nie wolno więc zostawiać pełnych szklanek czy kubków bez przykrycia. Muszki licznie lecą też do wszelkiego rodzaju alkoholi, dlatego musimy zwrócić uwagę, aby nie zostawiać niedopitych puszek piwa czy kieliszków z winem.

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Najprostszy sposób na muszki owocowe to postawienie w kuchni świeżych ziół. Te owady szczególnie nie cierpią zapachu bazylii i mięty. Mając te rośliny na parapecie lub blacie, będziemy mieli spokój z owadami, a przy okazji roznoszący się po kuchni piękny zapach. 

Kolejny domowy sposób to domowa pułapka na muszki owocówki. Ten patent działa cuda, a jego wykonanie trwa dosłownie chwilę. Musimy tylko przygotować mieszankę z tanich i łatwo dostępnych składników, które każdy z nas ma w swojej kuchni. Domowa mikstura na muszki owocówki składa się z octu i płynu do mycia naczyń. Wystarczy wlać je do słoika lub szklanki (nie mieszać!) i postawić na parapecie lub blacie.