Puszysty krem kajmakowy wiele osób pamięta z dzieciństwa. Robi się z niego domowe krówki, wypełnia nim mazurka, dodaje do serników lub przekłada nim ciasteczka i wafle, np. mniej tradycyjnego Pischingera. Trudno bez niego wyobrazić sobie również klasyczne babeczki, a wiele osób nadziewa nim pączki. W połączeniu z paroma innymi dodatkami kajmak będzie też wspaniały jako przełożenie i tynk do tortów. Będzie tak gęsty, że na pewno nie wypłynie spod warstw, ani nie spłynie po jego bokach.

Kajmak to nie znaczy zawsze to samo

Gdybyście kupowali kiedykolwiek kajmak w którymś ze sklepów z żywnością z całego świata, po otwarciu puszki możecie być co najmniej zaskoczeni. Autentyczny kajmak bałkański lub bliskowschodni to zupełnie co innego, niż polski. Zagotowuje się mleko bawole, następnie wlewa do niego kremówkę i gotuje przez ok. 2 godziny na małym ogniu. Następnie zbiera się śmietankę z wierzchu, studzi i fermentuje. Powstaje w ten sposób ser, który na Bałkanach jada się z chlebem lub jako dodatek do mięsa, a w Turcji nadziewa się nim naleśniki lub jada na śniadanie z miodem lub smaruje nim chleb zamiast masła i przekłada wędliną. 

Polski kajmak znamy z zupełnie innej strony - jako słodki dodatek do deserów i baza do kremów do ciast czy tortów. Powstaje z gotowanego przez długi czas (ok. 3-4 godziny) mleka skondensowanego z dodatkiem cukru i ewentualnie kakao, wanilii czy czekolady lub od zera, z gotowanej śmietanki kremówki z cukrem.

Jak zrobić stabilny krem kajmakowy? 

Zrobienie samego kajmaku w warunkach domowych nie należy do prostych zadań. Jeśli będziecie gotować go od zera, ale zbyt długo, kajmak będzie miał palony posmak i zamiast kremowej konsystencji, będzie kruchy. Jeżeli przesadzicie z czasem podczas gotowania puszki mleka skondensowanego na kajmak, masa będzie mieć żelową, półpłynną konsystencję i będzie się rozwadniać. Dla pewnego i zadowalającego efektu i aby było szybciej, użyjcie kajmaku z puszki o jak najkrótszym i najprostszym składzie. Pozostałymi składnikami są masło orzechowe (które pomoże ustabilizować się masie) i serek mascarpone.

Krem kajmakowy wystarczy do przełożenia 1 blatu biszkoptu o śr. 18 cm. Jest on dość ciężki - po przełożeniu nim ciasta jako warstwę dodatkową możecie dodać lekko kwaskowatą frużelinę lub konfiturę. Doskonale będzie tu pasować np. czarna porzeczka. Gotową masą możecie też tynkować tort. Pomoże wam w tym szersza niż zwykle packa.

Puszysty krem kajmakowy - przepis

Składniki:

  • 200 g schłodzonego serka mascarpone
  • 100 g schłodzonego, niesolonego masła orzechowego 
  • 65 g schłodzonego kajmaku z puszki

Przygotowanie: 

W misie miksera zmiksujcie krótko wszystkie składniki - do połączenia się ich w jednolitą masę. Masą od razu przekładajcie ciasto - nie wymaga ona chłodzenia w lodówce. Jeśli przygotujecie go wcześniej, krem straci puszystość i zwarzy się podczas przekładania biszkoptu.