Lubicie jeść owoce bez skórek? Zachowajcie więc obierki i dajcie im drugie życie w kuchni. Okazuje się, że z tych odpadów można jeszcze wiele wycisnąć- dosłownie i w przenośni. Zobaczcie, jak gotować bez marnowania i koniecznie przetestujcie ten przepis. 

Co ma gruszka pod skórką?

Wielu z nas słyszało już o chipsach z obierek ziemniaczanych, ale w kuchni możemy też smacznie wykorzystać skórki z wielu innych owoców i warzyw. Jednym z takich niedocenianych odpadów są obierki z gruszek. Mało kto wie, że znajduje się w nich mnóstwo flawonoidów, które działają przeciwzapalnie i oczyszczają organizm z toksyn. Zawierają także kwas hydroksycynamonowy, chroniący przed rozwijaniem się guzów żołądka i płuc. Kolejny cenny składnik, jaki znajdziemy pod skórką, to kwercetyna, czyli naturalny przeciwutleniacz, mający także działanie przeciwnowotworowe. 

Jak wykorzystać obierki z gruszki?

Aby wykorzystać wszystkie te drogocenne właściwości, najlepiej jeść owoce razem ze skórką. Jeśli jednak nie lubicie spożywać ich w ten sposób, możecie zrobić z nich kompot, syrop, lub po prostu zmiksować je w koktajlu czy smoothie. Jest jeszcze jeden bardzo ciekawy sposób, aby je przetworzyć. Mało kto wie, że można zrobić z nich doskonały domowy cydr. Jak go przyrządzić? Zobaczcie przepis krok po kroku. 

Przepis na cydr gruszkowy

Składniki:

  • obierki z 700 gramów gruszek
  • 4 łyżki miodu
  • 0,5 łyżeczki drożdży browarniczych
  • przegotowana ciepła woda

Przygotowanie:

1. Przed obieraniem gruszek dokładnie je myjemy. Czyste i osuszone obierki wrzucamy do wyparzonego słoika.

2. Obierki zalewamy połową szklanki letniej, przegotowanej wody i dodajemy 2 łyżki miodu. Wszystko mieszamy, aż miód całkowicie się rozpuści i szczelnie zakręcamy słoik wieczkiem z rurką fermentacyjną.

3. Po 5 dniach odkręcamy naczynie i przecedzamy płyn do nowego, czystego słoja. Dorzucamy też kolejne 2 łyżki miodu oraz drożdże browarnicze. Dopełniamy słoik wodą i mieszamy. Ponownie zakręcamy pokrywką z rurką fermentacyjną i odstawiamy całość w ciepłe miejsce na około 25 dni.

4. Po tym czasie jeszcze raz odcedzamy napój i przelewamy go do butelki. Gotowy cydr gruszkowy powinien być przechowywany w lodówce i spożyty maksymalnie w ciągu 2-3 miesięcy.