Wieczka od jogurtów i innych mlecznych produktów zawierają w swoim składzie aluminium, które może reagować z jogurtem, tworząc sole glinu. Aluminium to metal lekki, który w dużych ilościach jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Nasz organizm toleruje tylko niewielkie ilości tego pierwiastka.
Jeśli przekroczone zostają bezpieczne dawki, może to grozić odkładaniem się jego nadmiaru w naszym ciele. Aluminium przedostaje się do mózgu, gdzie może prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera oraz do osteoporozy. Może też powodować zaburzenia poznawcze, problemy z pamięcią, a także przyspieszyć demencję starczą.

Ale spokojnie. Oblizywanie resztek jogurtu z wieczka nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Na wieczku bowiem umieszczona jest nieszkodliwa warstwa z tworzywa sztucznego, która zapobiega bezpośredniemu kontaktowi jogurtu z aluminium. Istnieje jednak ryzyko, że ta powłoka zostanie mechanicznie uszkodzona i wtedy niewielka ilość niebezpiecznego metalu przedostanie się do naszego organizmu. Jednak będzie ona tak minimalna, że nadal nie powinniśmy się jej obawiać.

Istnieje jednak inne zagrożenie wynikające z oblizywania wieczka jogurtu. Z reguły są one zakończone ostrymi krawędziami. Chwila nieuwagi i możemy przeciąć sobie język. To nic przyjemnego, a dodatkowo utrudni nam to spożywanie innych posiłków.

Trzeci powód, dla którego nie polecamy oblizywać wieczka po jogurcie, to konsystencja pokarmu jaka tworzy się na jego powierzchni. Taki jogurt jest najczęściej lekko podeschnięty i nie tak smaczny jak reszta w opakowaniu. W długim kontakcie z wieczkiem może nabrać nieładnego posmaku.

Gdzie wyrzucić opakowanie po jogurcie?

Opakowania po jogurtach i innych produktach w plastikowych kubeczkach wrzucamy do żółtego pojemnika, czyli na odpady plastikowe i metalowe. Wieczko od jogurtu należy oderwać od plastikowego opakowania, ponieważ jest stworzony z innego surowca, ale także wrzucamy je do żółtego pojemnika na śmieci.

Czy myć opakowanie po jogurcie przed wyrzuceniem?

Często mamy dylemat w tym temacie. Odpowiadamy. Nie, nie trzeba myć opakowań po jogurtach i innych pokarmach w plastikowych pojemnikach, chyba, że została w nich duża ilość jedzenia. Jeśli kubeczek jest brudny na ściankach, nie ma potrzeby go myć. Opakowania są myte w sortowniach, a my tym sposobem zaoszczędzimy sporą ilość zużywanej wody w domu.