Jak przyrządzić steka

Kiedy kupiliście dobrej jakości wołowinę, rostbef lub antrykot, z pewnością zastanawiacie się, jak zrobić stek wołowy na patelni. To jedna z najpopularniejszych technik obróbki steków. Nie bez powodu warto zadbać o dobrej jakości sprzęt. Nieporysowana powłoka patelni, odpowiednia jakość materiału to podstawy, aby zabierać się do zrobienia steków. Na czym smażyć steka wołowego, jeśli mamy odpowiednią patelnię? Nie potrzebujecie dużej ilości tłuszczu, ale polecamy połączyć olej z masłem - taki miks sprawi, że mięso będzie smakować dosłownie wybornie. Z dodatków sprawdzą się obrane ząbki czosnku oraz świeże zioła np. rozmaryn, który dobrze znosi obróbkę termiczną w wysokich temperaturach. W tym przepisie nie warto się spieszyć - zarówno przed smażeniem, jak i po smażeniu mięso powinno mieć chwilę "odpoczynku" na desce do krojenia.

Czas smażenia steka

Technika, jak zrobić stek, obejmuje nie tylko wybór jakościowego produktu bazowego, ale też odpowiedni czas smażenia steka. Od niego zależy, jak mocno mięso się zetnie, a tym samym, czy będzie bardziej krwiste, czy lepiej wysmażone. Trzy podstawowe stopnie, jakie opisują smażenie steka to:

  • rare - krwisty
  • stek medium - stek średniowysmażony/półkrwisty
  • well done - stek dobrze wysmażony

Dokładny czas smażenia steka pod konkretne powyższe rodzaje znajdziecie na wideo powyżej.

Co do steka - przyprawy i propozycje podania

Stek z patelni nie wymaga bogatego przybrania. To na tyle eleganckie, wyjątkowe danie, że oprószone pieprzem i podane z roztapiającym się masłem czosnkowym jest hitem samym w sobie. Jeśli myślicie o dodatkach w ramach drugiego dania, najczęściej zestawia się go z frytkami (klasyczne lub frytki z batatów), a także sałatką (miks sałat lub coleslaw). Pamiętajcie, aby nie przyćmić mięsa ciężkimi sosami w sałatce czy dodatkami, które do niego nie pasują (np. ryż lub kasza).