Ciasto drożdżowe – idealne na podwieczorek, drugie śniadanie lub deser

Wydaje się, że upieczenie drożdżowego ciasta jest banalnie proste. Wystarczy wymieszać składniki, dodać świeże lub suszone drożdże, poczekać aż ciasto wyrośnie i wsunąć je do piekarnika, gdzie wysoka temperatura pomoże stworzyć wspaniały wypiek. Jednak, jak w wielu przypadkach się okazuje, stworzenie idealnie wilgotnego i smacznego ciasta drożdżowego może okazać się dla początkującego cukiernika dość skomplikowaną sprawą. Warto jednak zaznaczyć, że z biegiem czasu, przy sumiennym praktykowaniu, z pewnością nauczymy się przyrządzać idealne i wilgotne ciasto drożdżowe. Takie, które wszystkich degustatorów zachwyci swoim smakiem, pulchną formą i wspaniałym zapachem. Sprawdźcie zatem jak zrobić ciasto drożdżowe, żeby było wilgotne.

Ciasto drożdżowe (w postaci tradycyjnego placka lub rogalików, drożdżówek, pączków czy strucli) świetnie smakuje w towarzystwie owoców sezonowych, takich jak: maliny, rabarbar, truskawki, śliwki czy jabłka, słodkiego twarożku lub masy makowej. Każde nadzienie doskonale komponuje się z puszystym ciastem i pysznie smakuje z filiżanką kawy lub aromatycznej herbaty. Porcja ciasta drożdżowego posypana cukrem pudrem lub oblana słodkim lukrem nie tylko poprawi nam humor, ale także pokrzepi między posiłkami. W wielu domach jest ono tradycyjnym wypiekiem, który podaje się po niedzielnym obiedzie. Ciasto drożdżowe ze świeżymi owocami sezonowymi doskonale sprawdzi się w roli letniego podwieczorku. Wtedy można podać go z zimną lemoniadą.

Placek drożdżowy nie jest kojarzony z wykwintnym wypiekiem podawanym podczas imprez i przyjęć okolicznościowych. Z powodzeniem można go jednak zaserwować w czasie mniej oficjalnej wizyty gości. Wtedy  sprawdzi się drożdżówka z dodatkiem sera, masy czekoladowej czy słodkiego twarożku. Na wierzchu z powodzeniem można polać go domowym lukrem (np. z dodatkiem odrobiny soku z cytryny, który nadaje wypiekom kwaskowatości) czy masą czekoladową. Słodka polewa skomponuje się z kawałkami owoców suszonych, pokruszonymi orzechami czy rodzynkami.

Ciasto na bazie drożdży szybko jednak wysycha. Co zrobić, aby ciasto drożdżowe nie było zbyt suche i przez kilka dni utrzymało świeżość? Poznaj sprawdzone porady.

Dlaczego ciasto drożdżowe jest suche?

Ciasto drożdżowe składa się z niewielu składników. Podstawą są drożdże – rozpuszczone w ciepłym mleku i połączone z mąką, cukrem, szczyptą soli oraz czasami żółtkami jajek, stworzą mieszaninę, która pod wpływem ciepła będzie powiększała swoją objętość. Dzieje się tak za sprawą namnażania drożdży, które w ten sposób powodują rośnięcie, a co za tym idzie spulchnianie placka. Jak zrobić wilgotne ciasto drożdżowe? Aby pozostało wilgotne i zachowało długo świeżość, pod koniec wyrabiania masy należy dodać tłuszcz. Można wybrać olej, masło lub margarynę. To on pozwoli zachować wilgoć wewnątrz struktury placka. To spowoduje, że wypiek nie wysuszy się w piekarniku i nie stwardnieje.
Doświadczeni cukiernicy i piekarze są zdania, że wysuszenie ciasta podczas pieczenia może być spowodowane niewłaściwym, niskoprocentowym tłuszczem, do którego zaliczymy margarynę. Z tego powodu, najbezpieczniej jest wyeliminować ten produkt, a w jego miejsce dodać zaleconą w przepisie ilość oleju. Margarynę świetnie zastąpi również pełnotłuste masło, które oprócz utrzymania wilgoci, nada ciastu delikatny maślany posmak.

Jak zrobić ciasto drożdżowe, żeby było wilgotne?

Każdy cukiernik ma swoje tajemnice na zatrzymanie wilgoci w cieście drożdżowym. Więc jak zrobić wilgotne ciasto drożdżowe?

  • Jednym ze sposobów jest trik polegający na wstawieniu do piekarnika podczas pieczenia ciasta filiżanki z wodą. Woda, parując w piekarniku, delikatnie nawilża ciasto i czyni jego skórkę miękką i rozpływającą się w ustach.
  • Innym sposobem na wilgotne ciasto drożdżowe jest posmarowanie białkiem lub całym, rozmąconym jajkiem powierzchni placka umieszczonego w foremce. Podczas pieczenia, wysoka temperatura zetnie jajko, co zabezpieczy ciasto przed utratą zgromadzonej w środku wody.
  • Kolejnym patentem na wilgotne ciasto drożdżowe jest posmarowanie jeszcze gorącego wypieku lukrem przygotowanym z wody i cukru pudru. Lukier gęsto oblepi wierzch, co utrudni odparowywanie z wnętrza wilgoci. Po wystudzeniu lukier przybierze stałą formę, nadając skórce słodyczy i chrupkości.
  • Dobrym sposobem jest również obsypanie surowego ciasta (już umieszczonego w formie) kruszonką zagniecioną z mąki, tłuszczu i cukru. Kruszonka rozsypana na nadzieniu lub wierzchniej warstwie ciasta przysłoni całą powierzchnię, a co za tym idzie utrudni wysuszanie podczas pieczenia.

Każdy z tych sposobów w dużym stopniu utrudnia parowanie wody z ciasta, co powoduje, że wnętrze wypieku pozostaje przyjemnie wilgotne i niezwykle smaczne.

iStock