Zbyt rzadki krem może być skutkiem dodania zbyt dużej ilości mleka czy śmietanki. Zdarza się jednak, że wszystko robimy zgodnie z przepisem, stosujemy odpowiednie proporcje, a krem mimo wszystko wychodzi zbyt rzadki. Co wtedy zrobić? Jak postąpić w momencie, gdy rzeczywiście użyliśmy zbyt dużej ilości mleka czy wody? Jak zagęścić krem?

Jak zagęścić rzadki krem na ciasto?

Jak zagęścić krem na ciasto? Wiele zależy od tego z czego ów krem został przygotowany i do czego ma zostać użyty. Kremy mogą służyć do przykrycia tortu, jego dekoracji lub przełożenia. Można też przekładać nimi inne ciasta, obłożyć boki, ale też stworzyć bazę - na przykład pod marcepan. Takie kremy mogą zostać wykonane na bazie serka mascarpone, budyniu lub śmietanki (na przykład z dodatkiem żelatyny). Oczywiście, można do nich dodawać przeróżne składniki, wpływające na smak - na przykład aromaty, kakao czy wiórki kokosowe. 

Zbyt rzadki krem na ciasto można zagęścić, dodając jakiś stabilizator. Najpopularniejsze stabilizatory to: mąka, galaretka, żelatyna, ale też masło czy nawet czekolada. Wyboru dokonujemy w zależności od konkretnego kremu i jego zastosowania - na przykład czekoladowy można zagęścić stopioną czekoladą albo masłem, a krem mascarpone większą ilością serka mascarpone, który odpowiada za jego gęstość. 

Jak zagęścić krem do tortu?

Jak nasączyć biszkopt? Można do tego użyć alkoholu, herbaty lub kawy. Świetnie sprawdzi się też neutralny poncz - wykonany z wody, cukru i soku z cytryny. Jeśli nie chcemy by poncz był zbyt słodki, można pominąć cukier i przygotować go wyłącznie z wymieszanego z wodą soku z cytryny. Najlepiej polewać ciasto napojem - delikatnie, przy użyciu łyżeczki. Pamiętajmy tylko, że temperatura ponczu, herbaty czy kawy nie może być wysoka. Nie należy nasączać ciasta gorącym napojem - musi mieć temperaturę pokojową. Po co nasączać biszkopt? Żeby tort nie był zbyt suchy! Nie można jednak przesadzić, bo zbyt duża ilość ponczu i zbyt wilgotne ciasto sprawi, że tort będzie mniej stabilny. Ponadto ciasto wchłonie wówczas część kremu. 

Gdy już nasączymy biszkopt, możemy nakładać na niego krem. Jeśli jest zbyt rzadki, trzeba go zagęścić. Jak to zrobić? Jeśli mamy do czynienia z kremem budyniowym, możemy użyć mąki ziemniaczanej - wystarczy dosypać ją przez sito do kremu, cały czas intensywnie mieszając. Masę można też zagęścić żelatyną - wystarczy rozmieszać ją z odrobiną wody czy ciepłego mleka i po przestudzeniu dolać do kremu. Krem do tortu z dodatkiem mascarpone łatwo zagęścić dodając jeszcze odrobinę tego serka. Każdy krem ze śmietany możemy zresztą zagęścić właśnie w ten sposób. To ciekawy pomysł zwłaszcza gdy chcemy przygotować krem z owocami. Kompozycja będzie niezwykle smaczna. Z kolei śmietanowy krem do tortu może zostać zagęszczony specjalnym śmietan-fixem.

Jak zagęścić krem budyniowy?

Jak zagęścić krem na ciasto? Jeśli to krem budyniowy, najlepszym sposobem będzie dodanie do niego mąki ziemniaczanej. Budyń to przysmak, który możemy przygotować samodzielnie w domu - i to nie tylko dodając mleko do gotowej mieszanki z saszetki. Przepis na przygotowanie domowego budyniu jest dość prosty - wystarczy wymieszać ze sobą mąkę ziemniaczaną, cukier, cukier wanilinowy, żółtka jajek, a do tej mieszanki dodawać stopniowo mleko. Później zaś podgrzewać i mieszać aż do uzyskania gładkiej masy. Oczywiście, kluczowe są tu proporcje. Zamiast mąki ziemniaczanej można też użyć skrobi ziemniaczanej. Można też wykorzystać mąkę kukurydzianą lub jaglaną. Jak zatem widzimy, wystarczy dodać nieco więcej tego składnika, który i tak wykorzystywany jest do wykonywania budyniu - wówczas zagęścimy krem budyniowy. 

Innym sposobem jest użycie żelatyny. Należy rozpuścić 1 lub 2 łyżeczki żelatyny w ciepłym mleku, a kiedy przestygnie, dodać mieszankę do masy. Gdy zostanie rozmieszana, z pewnością krem zgęstnieje. Warto pamiętać, że w jego usztywnieniu i zagęszczeniu pomoże też niska temperatura. Powinien znaleźć się choć na chwilę w lodówce. 

Jak zagęścić krem śmietanowy?

Jak zagęścić krem na ciasto o smaku śmietanowym? Jest na to dość prosty sposób - wystarczy dodać zagęszczacz w postaci śmietan-fixa. Produkt przyspiesza też proces ubijania śmietany na sztywno. To dobre rozwiązanie, gdyż zbyt rzadki krem wypłynąłby z ciasta. Innym rozwiązaniem jest dodanie do kremu galaretki owocowej - to tym ciekawszy sposób, że nada ona masie owocowy posmak. Będzie to pożądane w przypadku wielu ciast i tortów. Kolejny sposób to dodanie do niej żelatyny. Wystarczy rozpuścić 1-2 łyżeczki żelatyny w gorącej wodzie, a następnie dodać do mieszanki odrobinę kremu i dokładnie wymieszać. Następnie łączymy mieszankę z całą masą - powinna ładnie stężeć. 

Jeśli wybieramy do ciasta krem śmietanowy, istnieje też kolejny problem - w trakcie przygotowywania może się on zwarzyć. Jak uratować zwarzony krem? Gdy jest na bazie śmietany, należy całość delikatnie podgrzać - najlepiej w kąpieli wodnej. Gdy masa będzie ciepła, płynna, naszym zadaniem będzie dokładne wymieszanie kremu by wszystkie składniki połączyły się i utworzyły gładką masę. Następnie czekamy aż masa ostygnie i wstawiamy ją do lodówki. Musi znów się schłodzić - wówczas możemy ponownie ubić krem. 

iStock

Jak zagęścić krem z mascarpone?

Jak zagęścić krem na ciasto, wykonany z wykorzystaniem serka mascarpone? Jest to śmietankowy ser, najbardziej znany jako składnik popularnego, włoskiego deseru tiramisu. Krem do przełożenia ciasta szykuje się mieszając ubitą śmietanę kremówkę z serkiem mascarpone - najlepiej przy pomocy miksera, dzięki czemu masa będzie jednolita, gładka. Do takiego kremu można dodać posiekane owoce, dzięki czemu masa będzie miała ich smak. Jeśli jest zbyt rzadka, wystarczy dołożyć do niej trochę więcej serka. To on odpowiada bowiem za gęstość kremu.