Gotowany kalafior z bułką tartą brzmi jak obiad-marzenie. Niestety, nieuniknione jest wówczas wietrzenie kuchni - zapach gotowanego kalafiora jest bowiem mocno nieprzyjemny i nie wszystkim on odpowiada. Zamiast jednak rezygnować z dań z wykorzystaniem tego warzywa, warto dowiedzieć się co zrobić, by uniknąć brzydkiego zapachu w trakcie gotowania. A jest to bardzo proste i wystarczy jeden trik, by poradzić sobie z uciążliwym problemem, jakim jest smrodek z kalafiora. 

Dlaczego gotowany kalafior śmierdzi?

Świeży kalafior ma bardzo delikatny zapach, jednak wszystko się zmienia po ugotowaniu go. Wówczas warzywo to zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń, którą prędko wypełnia się całe mieszkanie. Dzieje się tak ze względu na obecność związków siarki w kalafiorze - można je znaleźć również w innych, „śmierdzących” warzywach, takich jak brukselka, brokuły i kapusta. 

Jak gotować kalafior bez smrodu w kuchni?

Mamy dobrą wiadomość - jeżeli nie możecie znieść zapachu kalafiora, wcale nie musicie z niego rezygnować. Wystarczy, że ugotujecie go w wodzie z mlekiem. Wymieszajcie te dwa składniki w proporcji 1:1 i zagotujcie, a następnie wsypcie łyżkę cukru oraz łyżkę soli. Teraz wrzućcie kalafiora podzielonego na różyczki i gotujcie przez około 10 minut i gotowe. Korzyści są podwójne, gdyż nie tylko zapach będzie znacznie mniej wyczuwalny, ale dodatek mleka sprawi też, że kalafior nabierze intensywniejszego smaku

Jeśli nie macie akurat pod ręką mleka, innym sposobem jest wsypanie do wrzątku 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Ten składnik również zneutralizuje smrodek gotowanego kalafiora. Ponadto, soda oczyszczona sprawi, że będzie miał ładniejszy i jaśniejszy kolor. 

Zalety jedzenia kalafiora

Kalafiory są cennym źródłem błonnika, dlatego wspomagają trawienie i pomagają uregulować rytm wypróżnień. Zawierają też witaminę C i E, a także związki fitochemiczne, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Regularne jedzenie kalafiora może zapobiec rozwojowi takich chorób, jak nadciśnienie, otyłość, cukrzyca czy niektóre schorzenia układu pokarmowego.