Fasola to jeden z popularnych produktów od lat wykorzystywanych w kuchni polskiej. Zawiera dużą porcję białka, które jest cennym składnikiem odżywczym – bez niego nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Oprócz białka, znajdziemy w niej również błonnik, nieco cukrów prostych, witaminy, sporo potasu, wapnia i fosforu. Niektóre gatunki mogą także zawierać żelazo, selen, kwas foliowy, cynk i inne składniki odżywcze.

Fasola – roślina strączkowa popularna w polskiej kuchni

Fasola to roślina jednoroczna, należąca do rodziny bobowatych. W stanie naturalnym można ją znaleźć głównie w Ameryce Północnej i Południowej, a jej zróżnicowane obejmuje od 36 do 96 gatunków. Fasola stała się — po jej przywiezieniu z Ameryki przez Krzysztofa Kolumba — rośliną uprawną na całym świecie, z czego większość gatunków znajdziemy w strefie tropikalnej. W Europie oraz w Polsce znaczenie użytkowe i spożywcze mają dwa gatunki: fasola zwykła i wielokwiatowa.

Obok soi, grochu i soczewicy, fasola jest najczęściej uprawianą rośliną strączkową. Chętnie sięgają po nią osoby niejedzące mięsa oraz będące na diecie wegańskiej. Jest dość kaloryczna, ponieważ 100 g nasion dostarcza prawie 300 kcal. Białko w fasoli jest łatwo przyswajalne, ale by przyjąć go jak najwięcej, fasolę należy jeść w towarzystwie innych potraw (często łączy się ją z chlebem czy mięsem). W Polsce często dodawana jest do zup, potrawek czy sałatek. Dużą popularnością zaczynają cieszyć się również pikantne sosy z dodatkiem fasoli, kukurydzy i pomidorów inspirowane kuchnią meksykańską.

Warto zauważyć, że (oprócz postaci szparagowej, suchych nasion w różnych kolorach i proszku np. w zupach instant czy błyskawicznych) fasola może być konserwowana w puszkach lub słoikach. Fasola w pojemnikach nadaje się do jedzenia wprost z tego naczynia lub wymaga krótkotrwałej obróbki cieplnej. Doskonale sprawdzi się do przyspieszenia przygotowywania dań z tego warzywa strączkowego (np. domowej fasolki po bretońsku).

Jak gotować fasolę białą?

Jej suche nasiona zawierają mnóstwo składników odżywczych (głównie cenne białko). Z tego powodu biała fasola jest cenioną rośliną w diecie wegetariańskiej. Jednak dość istotnym mankamentem każdej jadalnej odmiany fasoli jest obecność sporej ilości błonnika oraz lektyn (to z ich powodu w organizmie dochodzi do wzdęć i nadmiaru gazów). Warzyw strączkowych, w tym fasoli, nie powinny jeść kobiety w ciąży, matki karmiące, małe dzieci oraz osoby w podeszłym wieku i ze skłonnością do zaparć.

Jak gotować fasolę białą? Gotowanie fasoli jest dość czasochłonne, ponieważ suche nasiona są bardzo twarde i wymagają długiej obróbki cieplnej. Z tego powodu zalecane jest moczenie fasoli na noc. To ułatwi jej szybsze ugotowanie. Niestety, wraz z moczeniem, wypłukane zostają cenne minerały i witaminy, co obniża jej wartość odżywczą. By temu zapobiec, można fasolę ugotować w tej samej wodzie, w której była moczona. Jak ugotować fasolę, żeby była miękka? Można dodać odrobinę sody oczyszczonej. Nie wolno jej także za wcześniej solić – dopiero, gdy nasiona zmiękną.

Jak gotować fasolę czerwoną?

Czerwona fasola (zwana również fasolą nerkowatą) największym powodzeniem cieszy się w kuchni meksykańskiej. Jej wyrazisty kolor sprawia, że coraz częściej używana jest także w daniach polskich, a jej wartości odżywcze doceniane są głównie przez wegetarian i wegan. Fasola czerwona świetnie sprawdza się jako nadzienie do pasztecików, pasta do naleśników, dodatek do zup, sałatek i dań pikantnych.

Jak ugotować fasolę czerwoną, żeby była miękka i pyszna? Należy przez 12 godzin moczyć ją w zimnej wodzie. Po tym czasie, trzeba dokładnie wypłukać, zagotować i ponownie odcedzić wodę. Po zalaniu świeżą wodą należy kontynuować gotowanie przez około 1,5-2 godziny. Do gotowania warto dodać ząbek czosnku. Moczenie fasoli w wodzie, zarówno odmiany białej, jak i czerwonej, pozwala na pozbycie się czynników odpowiedzialnych za wzdęcia i gazy. Aby całkowicie uniknąć tych problemów, do gotującej się fasoli warto włożyć kminek, majeranek lub koper włoski. Gotowe danie można również doprawić majerankiem oraz innymi ziołami ułatwiającymi trawienie.

Zastanawiacie się, jak długo gotować fasolę? Moczenie fasoli pozwala na rozmiękczeniu ziarna, co nieco przyspieszy jej gotowanie. Fasolę moczymy, kilkakrotnie zmieniając wodę, a następnie w zupełnie świeżej gotujemy ją przez około 1,5 godziny.

Jak ugotować fasolę bez namaczania?

Jeżeli brakuje nam czasu na moczenie fasoli, które może trwać cały dzień lub całą noc, nasiona można zalać wrzątkiem oraz zagotować. Po zagotowaniu odstawiamy je na godzinę. Następnym krokiem jest odlanie wody, w której fasola stała, nalanie świeżej i gotowanie do miękkości.

Jak szybko ugotować fasolę?

Czasami gotowanie jakiegoś produktu przedłuża się ponad miarę, co ma miejsce w przypadku fasoli lub grochu. Co dodać, żeby fasola szybko zmiękła? Aby przyspieszyć proces gotowania, można do gotujących się nasion dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. To powinno przyspieszyć mięknięcie nasion.

Jak ugotować fasolę, żeby nie było wzdęć?

Fasola ma właściwości powodujące tworzenie się gazów oraz nieprzyjemnych wzdęć w układzie pokarmowych. Aby uniknąć tych dolegliwości, należy przed gotowaniem nasion dokładnie je wypłukać, a następnie namoczyć na około 12 godzin lub więcej. Ten zabieg pozwoli na przeniknięcie do wody czynników odpowiadających za niekomfortowe sensacje w jelitach i radykalne pozbycie się ich przez gotowanie fasoli w czystej wodzie.