Ma to znaczenie nie tylko w okresie wielkanocnym, którego jajka są jednym z symboli i pojawiają się wówczas powszechnie na stołach. W każdej chwili kiedy przyjmujemy gości, możemy ich uraczyć na przykład faszerowanymi jajkami lub zaserwować je w wyszukany sposób jako przekąskę. Oto kilka pomysłów!

Trik, jak udekorować jajka na talerzu

Jajka często lądują na naszych półmiskach i talerzach - są smaczne, zdrowe, wykorzystywane do wykonywania wielu dań, a przy tym to doskonałe przekąski! Jajka można po prostu ułożyć na talerzu - na przykład przekrojone na pół - żeby każdy gość mógł po nie sięgnąć. Warto jednak zrobić to kreatywnie - jednocześnie można bowiem podkręcić ich smak i sprawić, by cudownie się prezentowały. Najlepiej zakupić specjalny talerz do jajek, który posiada otwory na każde jajko, dzięki czemu stabilnie na nim leżą. Nie jest to jednak konieczne. Przy pomocy wielu jadalnych i niejadalnych produktów można przyozdobić jajka - tak te obrane ze skorupki, jak i nieobrane. 

Jajka faszerowane wędzonym łososiem i oprószone szczypiorkiem

Jak ładnie udekorować jajka na talerzu? Fantastycznym pomysłem na to będzie przygotowanie do nich odpowiedniego farszu - na przykład z wędzonego łososia. Ugotowane na twardo jajka przekrawa się wzdłuż na połówki. Wydłubuje się z nich żółtko, które następnie rozgniata się widelcem - dodając do nich jeszcze wędzonego łososia, majonez czy serek i przyprawy. Następnie połówki jajek układa się na talerzu i w miejsce, w którym znajdowało się żółtko, nakłada się nieco farszu. Całość oprószamy zaś szczypiorkiem lub koperkiem. 

Zamiast łososia można użyć innych składników, by przygotować pyszny farsz. Odpowiednie będą na przykład pieczarki, sproszkowana papryka, tuńczyk, szynka czy żółty ser. Zamiast szczypiorku czy koperku możemy też użyć zielonej pietruszki, zmielonego, czarnego pieprzu czy gruboziarnistej soli. Wszystko zależy od upodobań konkretnej osoby i od efektu, jaki chce się uzyskać. Jajka można układać na talerzu, albo na specjalnym półmisku do jajek. 

Koreczki jajeczne z jaj przepiórczych

Jajka przepiórcze uznaje się za przysmak w wielu regionach świata - w tym w Europie. Są znacznie mniejsze od jaj kurzych - nawet 4 razy mniejsze. Mają charakterystyczną, szarą lub beżową skorupkę w brązowe łatki. Warto wiedzieć, że są to jajka bardzo zdrowe, ponieważ zawierają dużo witamin i soli mineralnych. W dodatku udowodniono, że zawierają enzymy, które blokują występowanie reakcji alergicznych - są więc polecane dla alergików. 

StockFood

Jajka z jaj przepiórczych można spożywać zarówno na surowo, jak i w postaci smażonej, pieczonej czy gotowanej. Z uwagi na swoje małe rozmiary, jaja przepiórcze mogą posłużyć do wykonania eleganckich koreczków. Nabija się je na wykałaczkę razem z innymi produktami, pokrojonymi na kawałki. Czego można użyć do przygotowania koreczków? Kawałków chleba, oliwek, ogórków kiszonych, plasterków kiełbasy, kawałków papryki... Każdy sam decyduje! Takie koreczki układamy następnie na talerzu jeden przy drugim. Warto je umieścić na liściu zielonej sałaty, by prezentowały się jeszcze lepiej.

Jajka podane w gniazdku z kiełków

Jak udekorować jajka na talerzu? Można umieścić je specjalnym gniazdku, przygotowanym samodzielnie z kiełków - na przykład z rzeżuchy. To pomysł, który szczególnie ładnie będzie się prezentował na wiosennym stole - zwłaszcza w Wielkanoc. Jajka można przy tym ułożyć na półmisku jeszcze w skorupce, tuż po ugotowaniu i ostygnięciu. Można również obrać je ze skorupki i zaaranżować gniazdko z kiełków na talerzu. Do wykonania gniazdka można użyć dowolnych kiełków - nie tylko rzeżuchy, ale też na przykład groszku czy rzodkiewki. Zwijamy je po prostu w dość luźny kłębek, a następnie rozgarniamy leciutko środek i układamy w nim jajka. Oczywiście, jajka mogą zostać ułożone w całości, ale można też je przepołowić. To też fantastyczny sposób na podanie jajek faszerowanych.

Inny sposób: można stworzyć mniejsze kłębki i na każdym ułożyć jedno jajko. Będą to prawdziwe mini-gniazdka. Kiełki są jadalne, w związku z czym każda osoba będzie mogła przełożyć na własny talerz małe gniazdko wraz z jajkiem. Tworząc z kolei większe gniazdo z większej ilości splątanych kiełków, można nie tylko udekorować jajka, ale też wykonać ważną dekorację na stół. Może to być nawet centralna dekoracja. Jeśli pragniemy, by efekt był jeszcze lepszy, możemy oprószyć całość na przykład ziarnami, nasionami, albo też ułożyć gdzieniegdzie jadalne kwiaty. Można też wyciąć warzywa w kształt kwiatów by talerz jeszcze lepiej się prezentował. 

Pyszne zajączki z ugotowanego jajka z dodatkami

Jak ozdobić jajka na talerzu? Można przygotować z nich wspaniałe zajączki! Nie jest to wcale trudne i nie wymaga posiadania wielu dodatków. Potrzebować będziemy oczywiście jajek, ale też wykałaczek, które pozwolą na zrobienie zajęczych uszu. Łodygi pietruszki czy koperku posłużą jako wąsy, a goździki przydadzą się do wykonania zajęczych oczu i nosa. Można jednak wykorzystać także inne produkty, krojąc je tak, by przypominały wspólnie króliczą twarz czy sylwetkę. Przydać się może na przykład ziele angielskie czy ziarenka pieprzu, z których można zrobić oczy i nos. Do tego samego mogą posłużyć także ziarna kukurydzy. Na wykałaczki można wbić kawałki jajka przekrojone tak, by przypominały uszy. Można je jednak zrobić również z kawałków papryki.

Ugotowane jajka ucinamy z jednego końca, aby stabilnie stały. Odcięte elementy można jeszcze wykorzystać. Następnie wbijamy w jajka wybrane elementy, tworzące wizerunek zająca. To świetny pomysł na dekorację wielkanocnego stołu! Zimą jajka na talerzu można wystylizować na odpowiedniejszą postać - na przykład na Świętego Mikołaja. Będziemy do tego potrzebować przede wszystkim czerwonej papryki, z której kawałka robimy czapkę, a także ziarenek pieprzu na nos i oczy oraz serka czy gęstego majonezu by zrobić brodę.

Kompozycja z jajek na talerzu

Jak udekorować jajka na talerzu? Można z ich pomocą wykonać całą, dekoracyjną kompozycję! Wiele zależy od tego jaki efekt pragniemy uzyskać i na jaką okazję się przygotowujemy. Świetnym pomysłem na zabawną, a jednocześnie piękną ozdobę jest przygotowanie grzybków z jajek. Mogą to być muchomory. Na czubek jajek wkładamy rozcięte na pół i wydrążone pomidorki koktajlowe. W taki sposób robimy kapelusz. Można na nim zrobić kilka białych plamek na przykład z pomocą majonezu. Jajka ułóżmy na liściu sałaty i dodajmy wokół nieco ziół - pietruszki, koperku czy szczypiorku. W ten sposób uzyskamy prawdziwe leśne grzybki.