Mrożenie to jeden z najlepszych sposobów konserwowania żywności. W taki sposób produkty spożywcze nie tracą swoich wartości odżywczych, a także nie są dostarczane im sztuczne konserwanty. Jednak szybkie rozmrażanie żywności, w szczególności kurczaka, może być problematyczne. W takim razie jak szybko rozmrozić kurczaka? Oto trzy sposoby, których będziesz używać w swojej kuchni.

Dlaczego mrozi się żywność?

Zanim jednak przejdziemy do sposobów rozmrażania kurczaka, warto skupić się, dlaczego właściwie mrozi się żywność. Powszechnie wiadomo, że mrożenie to najzdrowszy sposób konserwacji żywności, ale czy wiedzieliście, dlaczego tak jest? Mrożenie powoduje opóźnienie psucia się jedzenia, a także hamuje powstawanie i rozwój mikroorganizmów, które powodują powstawanie pleśni, bądź rozkład produktów spożywczych. Bakterie oraz grzyby nie mają jak się rozwijać, ponieważ podczas mrożenia zostaje im odcięty dostęp do wody, która jest niezbędna do ich rozwoju. Takie mrożenie może przedłużyć termin ważności produktów, które zbliżają się do jego końca.

Warto podkreślić, że mrożenie jest idealnym sposobem na porcjowanie mięsa. Dlaczego? Cały kurczak może sprawić duży problem, żeby zjeść go podczas jednego posiłku, a dzięki zamrażarce możesz podzielić go na kilka części. Tak samo sytuacja wygląda przy pakowanym mięsie. Mrożenie pozwala również skuteczniej zamarynować mięso. Jednak rozmrażanie mięsa może być problematyczne i według niektórych teorii, może być niezdrowe. Jak długo rozmraża się kurczak i dlaczego jest to aż tak problematyczne? O tym w dalszej części artykułu.

Przeczytaj też: jak szybko rozmrozić rybę

Czy nieprawidłowe rozmrażanie kurczaka może być niebezpieczne?

Wiele osób twierdzi, że nieprawidłowe rozmrażanie kurczaka może nieść ze sobą jakieś nieprzewidziane konsekwencje. Ten, dla wielu osób, mit okazuje się prawdą. Powolne rozmrażanie mięsa w temperaturze pokojowej może okazać się problematyczne dla całej rodziny. Tak rozmrożony filet, udko lub pierś z kurczaka może spowodować zatrucie salmonellą, które może wystąpić u każdej osoby, która zjadła posiłek z takiego mięsa. Dlaczego w ogóle tak się dzieje? Rozmrażanie kurczaka w ten sposób pozwala na szybsze namnażanie się bakterii, które odpowiedzialne są za psucie się mięsa. Wywołują one nie tylko salmonellę, lecz także mniej poważne dolegliwości jak biegunka, nudności itd.

Warto również wspomnieć o tym, że nie powinno się kurczaka rozmrażać w gorącej wodzie. Może nieść za sobą nie tylko zmiany walorów smakowych, lecz także konsystencji samego mięsa. Może przyczynić się do poważnych zmian w zdrowiu. Ekspresowe rozmrażanie mięsa skutkuje namnażaniem się bakterii i grzybów w mięsie. Powszechnie uważa się, że mięso powinno rozmrażać się jeden dzień, ale nie każdy ma tyle czasu, szczególnie kiedy trzeba przygotować posiłek z wcześniej zamrożonego mięsa.

Co gdy już nasze mięso się rozmrozi? Wtedy nie należy myć go pod bieżącą wodą. Może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii, które były w mięsie, po całej kuchni. Przy przygotowywaniu posiłku, warto również używać kilku różnych desek. Nie powinno się używać tej samej deski do krojenia mięsa i innych produktów spożywczych.

W wielu przypadkach szybkie rozmrażanie mięsa może nieść za sobą szereg nieprzyjemnych skutków, których za wszelką cenę powinniśmy unikać. Jak szybko rozmrozić kurczaka w poprawny sposób? Oto kilka sposobów:

Rozmrażanie kurczaka w lodówce

Według badań Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, nie powinno się rozmrażać kurczaka w temperaturze pokojowej. W takim razie jak skutecznie rozmrozić mięso bez obaw o nasze zdrowie? Pierwszym z przykładów poprawnego rozmrażania mięsa jest pozostawienie go w lodówce na… 24h. Jest to najdłuższy ze sposobów rozmrażania mięsa, ale jednocześnie jest on gwarancją tego, że nasze mięso będzie w najlepszym stanie. Taka metoda skutecznie hamuje powstawanie oraz namnażanie się kolonii bakterii, które chętnie zajmą się naszym mięsem. Ten sposób polecamy wszystkim osobom, które mają sporo czasu i przygotowują mięso na obiad, który zostanie przygotowany następnego dnia.

iStock

Rozmrażanie w mikrofali lub w piekarniku – bezpieczny i szybki sposób

Bez znaczenia czy chcesz rozmrozić filet z kurczaka, czy może udko z kurczaka ten sposób wydaje się bardzo dobry z wielu względów. Dlaczego? Ten sposób nie powoduje powstania środowiska, w którym drobnoustroje będą mogły się rozwijać, a także nie sprawi, że nasze mięso zmieni smak. Czym jednak różni się rozmrażanie w piekarniku od rozmrażania w mikrofali? Mikrofala pozwoli zrobić to o wiele szybciej, ale nasze mięso nie będzie miało takiej samej konsystencji po przygotowaniu. Zanim jednak zdecydujesz się na rozmrażanie w mikrofali, zapoznaj się z instrukcją dołączoną do urządzenia, ponieważ każda mikrofala ma inną moc i tryb rozmrażania kurczaka, może różnić się w poszczególnych kuchenkach mikrofalowych.

Jak wygląda rozmrażanie w piekarniku? Przede wszystkim warto korzystać z funkcji termoobiegu, która skutecznie pozwoli osuszyć mięso, dzięki czemu będziesz mieć gwarancję, że nie dojdzie do rozmnażania się drobnoustrojów. Co jeśli nie masz piekarnika z wentylatorem? Wtedy polecamy osuszanie mięsa ręcznikami papierowymi podczas pieczenia.

Dwie bardzo ważne rady – nigdy nie przesadź z temperaturą oraz dobierz odpowiednie naczynie. Dlaczego? Zbyt duża temperatura zmusi cię do tego, że będziesz musiał(a) od razu go ugotować, aby zapobiec powstaniu kolonii bakterii na mięsie, ponieważ niektóre naczynia pod wpływem ciepła mogą wydzielać szkodliwe substancje.

Rozmrażanie w wodzie

Jak już wiecie, nie powinno się rozmrażać mięsa w gorącej, ani ciepłej wodzie. Więc jak szybko rozmrozić kurczaka w wodzie? Przede wszystkim musimy coś wyjaśnić – nie jest to najszybszy sposób, ale na pewno bezpieczny, dlatego warto wziąć go pod uwagę. Jest to najłatwiejsza metoda na rozmrożenie jakiegokolwiek mięsa. Jak długo rozmraża się kurczak w wodzie? Wystarczy włożyć je do naczynia z zimną wodą i pozostawić na około dwie godziny (jeśli porcja to około 0,5 kg).

Co ważne, mięso powinno być szczelnie zamknięte lub zawinięte w woreczek. Idealnie nadadzą się do tego woreczki do mrożenia żywności lub worki strunowe, które skutecznie ochronią je przed wodą. Dlaczego ochrona rozmrażanego mięsa przed wodą jest tak ważna? Jakikolwiek kontakt mięsa z wodą, może przyczynić się do rozwoju bakterii i grzybów, które bardzo upodobały sobie mięso. Wbrew pozorom taki sposób wymaga od nas poświęcenia, ponieważ wodę należy co jakiś czas wymienić. Sposób ten też jest nieco kosztowny – oczywiście wszystko przez wodę, którą musimy co jakiś czas wymieniać.

Czy rozmrażanie mięsa jest konieczne?

W wielu kuchniach przyjęło się, że rozmrażanie mięsa jest koniecznością przed jakąkolwiek późniejszą obróbką. Jednak mamy dla was dobrą wiadomość! Nie musicie rozmrażać kurczaka, aby go upiec. Takiego zamrożonego kurczaka można przyprawić i przygotować w piekarniku, ale trzeba mieć jedną kwestię na uwadze – czas pieczenia należy wydłużyć o połowę. W trakcie pieczenia nie trzeba pilnować mięsa, ten czas możesz przeznaczyć np. na przeczytanie książki.