Zobaczcie, co jest najważniejsze dla bezpiecznego przechowywania szczypiorku w kuchennym zaciszu.

Źle przechowywany szczypiorek narażony jest na gnicie, utratę jędrności i kruchości, a co najmniej zmianę smaku i wartości odżywczych. Leżąc w kuchni, traci swoje cenne witaminy i aromat, za który jest uwielbiany przez wielu kucharzy. Dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać szczypiorek tak, aby nic złego mu się nie działo. Jeśli odpowiednio się o niego dba, może służyć do wielu potraw. Sprawdzi się do kanapek, chłodników, tortilli, sosów i jako idealny dodatek, który ma podkreślić wygląd dania.

Czy szczypiorek trzeba trzymać w wodzie?

Wielu ludzi myśląc o tym, jak przechowywać ścięty szczypiorek, zastanawia się nad trzymaniem go w wodzie. To bardzo częsty błąd, który przyczynia się do szybszego gnicia i utraty jakości zioła. Szczypiorku ściętego nie przechowuje się w wodzie. Inaczej ma się sprawa ze szczypiorkiem, który stale rośnie. Taki może być w wodzie, np. postawiony na balkonie czy też na kuchennym blacie. Ścięty szczypiorek nie powinien mieć żadnego dostępu do wody. Istotne jest przemycie szczypiorku po tym, jak go się kupi, ale nie wolno narażać go na stały kontakt z płynami, inaczej może ulec szybkiemu zepsuciu.

Jak przechowywać szczypiorek?

Jak przechować ścięty szczypiorek, który przyniosło się ze sklepu? Jak najszybciej należy wyjąć go z opakowania, w którym leżał na sklepowych półkach. Należy pozbyć się folii ochronnych, jeśli takie występują i dokładnie przemyć całe zioło. Ważne jest to, aby szczypiorek obmywać pod bieżącą wodą. Następnie całość należy wysuszyć. Do tego celu świetnie sprawdzają się ręczniki papierowe, które szybko wchłaniają wodę znajdująca się na szczypiorku. Osuszenie jest bardzo ważne, ponieważ zapobiega gniciu, a dodatkowo gwarantuje sypkość i chrupkość zioła.

Następnie warto wziąć wilgotny ręcznik papierowy i owinąć nim cały szczypiorek. Zapewni to bezpieczny sposób na przechowywanie szczypiorku, który nie będzie roztaczał wokół swoich aromatów. Takie owinięcie zioła jednocześnie zabezpiecza je przed chłonięciem zapachów otoczenia, czyli innych mocnych woni, które można wyczuć w lodówce, np. z zup, sosów, mięs czy innych potraw.

Zawinięty szczypiorek powinno ułożyć się w dolnej szufladzie lodówki, czyli w miejscu przeznaczonym do przechowywania warzyw i owoców. Istotne jest to, że na szczypiorku nic nie może leżeć, aby nie był narażony na przygniecenia czy też uszkodzenia przez warzywa, które walczą z nim o miejsce w komorze lodówki. Szczypiorek w ręczniku papierowym musi być przechowywany na samej górze szuflady, dzięki temu będzie świeży i chrupki.

Cały ścięty szczypiorek powinien przetrwać w lodówce około 5 dni. Czy jest sposób na to, aby wydłużyć żywotność tego zioła? Jak przechować szczypiorek w lodówce, tak aby wytrzymał on ponad tydzień bądź dłużej? Jest na to sposób. Wystarczy umyć i osuszyć szczypiorek, a następnie posiekać go tak, jak się lubi najbardziej.

Nieważne jest to, czy będą to drobne kawałeczki, czy np. 3/4-centymetrowe fragmenty szczypiorku. Istotne jest to, że taki posiekany szczypiorek trzeba włożyć do słoiczka bądź szklanego pojemnika. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte. Jeśli nie będzie, szczypiorek straci całą swoją świeżość i moc. Jeśli jednak uda mu się zapewnić odpowiednie warunki, może tak spędzić w lodówce prawie 2 tygodnie.

Czy można przywrócić świeżość szczypiorkowi?

Czy istnieją sposoby na to, aby nadać zwiędłemu szczypiorkowi świeżość, chrupkość i aromat? Niestety, nie. Jedynie dobre przechowywanie ziół zapewnia im wyjątkową głębię smaków, których się od nich oczekuje. Jednak jeśli szczypiorek zaczyna tracić na swojej jakości, nie trzeba go od razu wyrzucać.

Mądrym pomysłem będzie wykorzystanie podwiędłego szczypioru do stworzenia pasty bądź dorzucenia go do dań ciepłych. Dobrze jest wykorzystać w takiej sytuacji przepisy, które nie wymagają chrupkiego smaku szczypiorku, a takie, w których cenny jest jedynie aromat. To głównie przepisy na dania obiadowe, w których szczypiorek poddaje się obróbce cieplnej, np. w sosie do pad thaia.

Czy można mrozić szczypiorek?

Jak przechować szczypiorek na zimę? Najlepiej go zamrozić. To bardzo proste zadanie. Wystarczy dokładnie umyć szczypiorek, osuszyć go, a następnie należy pokroić zioło, aby łatwiej było z niego korzystać po zamrożeniu. Najlepiej mrozi się szczypiorek w pojemnikach, np. plastikowych. Dzięki temu wygodnie można wyciągnąć z zamrażalnika określoną ilość mrożonego szczypiorku, którą potrzebuje się do dania. Taki mrożony szczypiorek może spędzić w zamrażalniku do 6 miesięcy.

Adobe Stock