Ze względu na prosty skład, beza wydaje się być jednym z najprostszych deserów. Praktyka pokazuje jednak, że ten przysmak może stwarzać pewne trudności w przygotowaniu. Jeżeli znamy poszczególne kroki postępowania, uda nam się przygotować wyrośniętą, idealnie suchą bezę. Wówczas, domowy wypiek zachwyci nas delikatnością i kruchością. Warto zadbać, by domowa beza zachowała te właściwości na długi czas. Sekretem jest prawidłowe przechowywanie tego wyśmienitego wypieku.

Jak przechowywać bezę?

Dość często można spotkać się z opinią, że bezę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w lnianym woreczku. Niektóre osoby twierdzą nawet, że tak „zabezpieczony” wypiek wytrzyma do trzech miesięcy. Trudno to sobie wyobrazić. Należy bowiem zdać sobie sprawę z faktu, że beza to wyjątkowo suchy wypiek. To sprawia, że jest lekka, krucha i delikatna, ale w trakcie przechowywania pochłania wilgoć z otoczenia niczym gąbka wodę. Lniany woreczek umożliwia swobodny przepływ powietrza, więc w żaden sposób nie zabezpiecza deseru przed niekorzystnymi warunkami. Zgadzamy się tylko z pierwszą częścią tej porady – bezę należy przechowywać w temperaturze pokojowej.

Zamiast umieszczać je w lnianym worku lub przykrywać lnianą ściereczką, bezy lepiej zamknąć w szczelnym pojemniku, w taki sposób, żeby maksymalnie ograniczyć dopływ powietrza do wypieku. Jeżeli planujemy dłuższe przechowywanie, najlepiej sprawdzi się pojemnik próżniowy.

Nie macie próżniowego pojemnika, a chcecie, żeby pyszne słodkości nadawały się do jedzenia nawet po kilku tygodniach? Możecie umieścić je w zamrażalniku. Wystarczy tylko, że włożycie bezy do plastikowego pojemnika, przeznaczonego do mrożenia żywności.

Nie zapominajmy, że bezy to nie tylko małe „kleksy”, które można pochłaniać jednym kęsem. To także najsłynniejszy tort bezowy – beza Pavlova, znana też jako tort Pavlovej.

Nazwa tego lekkiego, delikatnego i pysznego wypieku pochodzi od nazwiska Anny Pawłowej – rosyjskiej primabaleriny. Prawo do tytułu „wynalazcy” tego przysmaku roszczą sobie dwa kraje – Australia i Nowa Zelandia. Jak głosi pierwsza wersja, pyszny tort bezowy został przygotowany w 1926 roku (choć niektóre źródła wskazują na rok 1929), podczas pobytu sławnej tancerki w australijskim Perth. Jego autorem miał być szef kuchni hotelu Esplanade. Druga wersja wskazuje, że lekki deser powstał w 1926 roku, w nowozelandzkim Wellington. 

Która historia jest prawdziwa? Nie wiadomo i z punktu widzenia smakosza bezowych pyszności, nie ma to dużego znaczenia. Ważne, że wyśmienity deser każdy może przygotować we własnej kuchni. 

Jak przechowywać bezę Pavlova? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie należy przyozdabiać jej masą kremową, owocami i innymi dodatkami, jeżeli nie zamierzamy od razu podawać tego wypieku. Sucha, może stać w temperaturze pokojowej (przykryta papierowym ręcznikiem) do kilkudziesięciu godzin. Jeżeli beza jest przygotowywana wieczorem, śmiało można ją zostawić w piekarniku na całą noc, aż ulegnie przestudzeniu. Kremowo-owocową dekorację wykonujemy dopiero przed podaniem wypieku.  

Jak przechowywać ciasto z bezą? To zależy, przede wszystkim od rodzaju ciasta. Jeżeli wypiek nie jest zdobiony kremem, który łatwo ulega zepsuciu, może być przechowywany w temperaturze pokojowej, najlepiej pod przykryciem. Dzięki temu, ciasto nie wyschnie zbyt szybko.

Czy bezę można trzymać w lodówce?

Nie polecamy przechowywania bezy w lodówce. Taki zabieg nie wydłuży znacząco jej przydatności do spożycia. Beza to suchy wypiek, który zawiera dużą ilość cukru (naturalnego konserwantu). Nie psuje się więc zbyt szybko, nawet w temperaturze pokojowej. Jeżeli umieścicie ją w lodówce, suchy deser wchłonie wilgoć (i przy okazji pochłonie zapachy innych produktów spożywczych), a cukier skropli się. W rezultacie deser stanie się miękki, gumowaty i ciągnący i przez to straci swoje największe atuty – kruchość i delikatność.

Jak długo można przechowywać bezy?

Bardzo trudno jest określić czas przechowywania bezy, bo to zależy przede wszystkim od poziomu wilgotności powietrza. Jeżeli na zewnątrz panuje deszczowa pogoda, system grzewczy nie osusza jeszcze mieszkania, a wy często wietrzycie pomieszczenie, beza szybciej stanie się miękka niż latem, kiedy powietrze jest suche. Kolejna istotna kwestia, jeżeli często otwieracie pudełko z bezami, dostaje się do niego więcej powietrza, a więcej powietrza to więcej wilgoci. Podany czas przechowywania należy zatem traktować jako orientacyjny.

Bezy zamknięte w szczelnym pudełku powinny zachować świeżość do 14 dni. W pojemniku próżniowym, wytrzymają 3-4 tygodnie. W zamrażalniku możemy trzymać je do miesiąca. Beza Pavlova, bez kremowej dekoracji, może stać w temperaturze pokojowej przez 48 godzin.