Mango zachwyca nie tylko bogactwem witamin, ale także wyjątkowym smakiem. Słodki, soczysty owoc doskonale smakuje bez żadnych dodatków, ale śmiało można go też wykorzystać jako składnik wielu dań i deserów. Najpierw trzeba będzie pozbyć się skórki i odpowiednio podzielić miąższ. Jak pokroić mango? Poniżej wymieniamy kilka sprawdzonych metod.  

Dojrzałe mango charakteryzuje się orzeźwiającym, słodkim smakiem z subtelną nutą owocowej pikanterii. Miękki, soczysty miąższ tego egzotycznego owocu niemal rozpływa się w ustach. Jeżeli dodamy do tego fakt, że mango zawiera wiele cennych witamin, związków mineralnych i przeciwutleniaczy, na pewno włączymy je do swojego jadłospisu.

Jak poprawnie kroić mango?

Mango można kroić na kilka sposobów. Niektóre metody wymagają usunięcia skórki, inne – wprost przeciwnie. W większości przypadków, będziemy jednak musieli pozbyć się wierzchniej warstwy, zwłaszcza jeżeli pyszny miąższ ma być użyty jako składnik potrawy lub dekoracja. 

Należy pamiętać, że mango ma w środku twardą, okazałą pestkę, do której silnie przyrasta miąższ. Nie oznacza to jednak, że sam owoc jest twardy. Przeciwnie, pod tym względem mango jest zbliżone do dojrzałego pomidora. Warto więc obchodzić się z nim ostrożnie, a do krojenia przygotować dobrze naostrzony nóż. 

Mango to wyjątkowo soczysty owoc. Jego sok zawiera wiele cennych witamin i związków mineralnych a poza tym smakuje wyśmienicie. Trzeba pamiętać, że w trakcie obierania i krojenia wypłynie w znacznej ilości. Żeby go nie marnować, owoc warto umieścić nad talerzem lub miseczką.

Jak obierać mango? Niektórzy usuwają skórkę nożem lub obieraczką do warzyw jeszcze przed pokrojeniem owocu. To nieco trudniejsza metoda, a przemawiają za tym dwa czynniki. Po pierwsze, z miąższu wypłynie dużo soku, a samo obieranie tuż przy skórce też nie jest łatwe. Po drugie, obrany owoc jest wyjątkowo śliski, co znacząco utrudnia jego krojenie. Niektóre sposoby porcjowania mango wymagają jednak właśnie takiego obierania.

Jeżeli chcecie obrać mango bez dużych strat w soku i miąższu, wykorzystajcie sposób ze szklanką. Ta metoda wymaga podzielenia owocu na trzy części. Prowadzimy nóż tuż przy pestce, wzdłuż jej płaskiej strony. Następnie wykonujemy taki sam ruch po przeciwnej stronie. W rezultacie, powstaną trzy części: dwie grubsze i jedna cieńsza. Z tej ostatniej usuwamy pestkę, a skórkę obkrawamy nożykiem.

Dwie pozostałe obieramy na szklance. Jak to zrobić? Nic prostszego – wystarczy oprzeć owoc o rant szklanki (im cieńsze naczynie, tym lepiej) i powoli nasuwać go, w taki sposób, by skórka znajdowała się na zewnątrz. Do szklanki trafi cały sok i obrany miąższ na zewnątrz pozostanie cienko oddzielona wierzchnia warstwa. 

Jak pokroić mango w plastry?

Krojenie w plastry to najmniej dekoracyjny, ale także najłatwiejszy sposób przygotowania mango do jedzenia. Niektórzy decydują się na usunięcie skórki jeszcze przed krojeniem i w tym przypadku jest to dobre posunięcie. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Żeby uzyskać kształtne plastry, najlepiej pokroić owoc metodą tajską. Obieramy mango ze skórki, następnie wykonujemy poprzeczne nacięcia, do głębokości, na której nóż zatrzyma się na pestce. Plastry są już nacięte, teraz wystarczy tylko poprowadzić nóż wzdłuż pestki i odkroić je. Tak samo postępujemy z drugą częścią i gotowe.

Jak pokroić mango w kostkę?

Piękną kostkę, którą możemy dodać do sałatki lub przygotować z niej owocowe koreczki, możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy, przygotowujemy plastry sposobem opisanym powyżej, a po oddzieleniu ich od pestki kroimy je na kostkę, prowadząc ostrze od góry do dołu.

Chcecie uzyskać bardziej symetryczne sześciany? Zatem podzielcie owoc na trzy części, dokładnie tak, jak opisaliśmy wcześniej. Dwie większe połówki natnijcie poprzecznie i wzdłużnie, w taki sposób, by uzyskać na miąższu wzór przypominający szachownicę. Ostrze trzeba prowadzić głęboko, aż do skórki, ale uwaga – nie można jej przeciąć. Teraz wywińcie owoc na drugą stronę. Powstanie coś, co przypomina owocowego jeża. Ostrzem oddzielcie kostkę od skórki. Tak przygotowane mango możecie też postawić na stole jako pyszną dekorację. 

iStock

Jak pokroić mango w paski?

Metoda krojenia w paski przypomina nieco krojenie w plastry. Także w tym przypadku zaczynamy od obrania owocu. Następnie wykonujemy nacięcia sięgające samej pestki, ale nie poprzeczne, a wzdłużne, czyli prowadzone od góry do dołu. Gdy skończymy, obracamy owoc na bok i stopniowo odkrawamy cienkie paski, aż dotrzemy do pestki. Tak samo postępujemy z drugą częścią. 

Jak pokroić mango w kulki? 

Ostatnia metoda, którą chcemy zaproponować, jest najbardziej dekoracyjna. Żeby zrobić owocowe kulki z mango, nie trzeba usuwać skórki. Owoc dzielimy na trzy części. Z dwóch większych wydobywamy miąższ. Należy użyć do tego specjalnej łyżeczki do wydrążania owoców i warzyw. Pyszne kuleczki możesz dodać do sałatki, udekorować nimi lody lub inny deser. W skórkach pozostanie nieco niewykorzystanego miąższu, podobnie przy pestce. Możesz wydobyć go zwykłą łyżeczką, a cześć z pestki obkroić nożem.