Kupiliście piękne, świeżutkie truskawki? Zanim zaczniecie pałaszowanie, lepiej sprawdźcie, jak je prawidłowo oczyścić. Choć wydaje się to proste, większość z nas robi to niedokładnie, przez co pozostają na nich resztki niebezpiecznych zanieczyszczeń. Zamiast tylko płukać wodą, należy wymieszać 2 kuchenne składniki, a wtedy owoce będą czyste jak łza.

Jak powinno się myć truskawki?

Pierwszą, niezwykle ważną rzeczą, o której wielu z nas zapomina, jest to, żeby zawsze myć truskawki z szypułkami i obrywać je dopiero przed samym spożyciem. Choć może to wydawać się bez znaczenia, w rzeczywistości może zepsuć smak owoców i przyspieszyć ich psucie. Wszystko dlatego, że po oberwaniu szypułek woda łatwiej dostaje się do środka miąższu, przez co częściowo wypłukuje z niego smak i sprawia, że konsystencja staje się bardziej wodnista i zwiotczała. 

Jak pozbyć się zanieczyszczeń z truskawek?

Kiedy wiemy już jak myć truskawki, skupmy się teraz na tym, w czym powinno się to robić. Okazuje się bowiem, że sama woda nie wystarczy, aby oczyścić owoce z pestycydów i innych zanieczyszczeń. Aby więc mieć pewność, że nie zjadamy resztek nawozów i żadnych malutkich żyjątek, oprócz wody potrzebny będzie jeszcze ocet i soda oczyszczona. Jak użyć ich do mycia owoców? Należy zrobić to w 3 prostych krokach:

1. namoczyć w roztworze wody i octu w proporcjach 3:1 na 5 minut,

2. przełożyć do wody z sodą oczyszczoną w stosunku 1:1,

3. dokładnie wypłukać zimną wodą i porządnie wysuszyć na sicie.

Jak przechowywać truskawki, aby dłużej zachowały świeżość?

Po takiej kąpieli możemy już zjadać czerwone smakołyki bez żadnych obaw, gdyż kwasowy i zasadowy roztwór dokładnie pozbawią owoce wszelkich bakterii. Warto jednak podkreślić, że owoce najlepiej zjadać od razu po umyciu, dlatego warto oczyszczać jednorazowo tylko takie porcje, które jesteśmy w stanie zjeść na bieżąco.

Całą resztę owoców lepiej zostawić bez mycia, a wtedy dłużej zachowają świeżość i jędrność. Jak je przechowywać? Należy schować je do lodówki, najlepiej na niższą półkę. Ważne też, aby nie chować tam w foliowej torbie, a wcześniej przełożyć na talerz lub do pojemnika, wyłożonego ręcznikiem papierowym